Dzisiaj jest: 28.4.2024, imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

„Zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie”

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!
„Zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie”

Grupa Eko.Pozytywni działająca w ramach Stowarzyszenia Aktywna CARPATICA od jakiegoś czasu zajmuje się tematyką ekologii, ochrony środowiska i zdrowego stylu życia. W ramach projektu „Inspired by nature” odbywają się różnorodne warsztaty, w czasie których rozmawiamy o tym, jak dbać o środowisko i nasze zdrowie. Wynikiem naszych dyskusji są konkretne działania, które możemy podejmować w swoim życiu i w lokalnym środowisku, by mieć wpływ na otaczający nas świat.

Żyj zdrowo!

Poniższy artykuł dotyczy tematu zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania się.

Stworzyliśmy kodeks zdrowych nawyków:

1. Spożywaj regularne posiłki. Spożywanie zbilansowanej, zróżnicowanej diety, która pozwala na codzienne dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, pomaga nam zachować zdrowie, zwalczać choroby, utrzymywać poziom energii, pobudzać umysł do pracy, wpływa na nasz nastrój i wiele innych ważnych rzeczy.
2. Unikaj wysoko przetworzonych produktów. Żywność wysoko przetworzona często zawiera niezdrowy poziom dodatku cukru, sodu i tłuszczu. Te składniki sprawiają, że jedzenie, które spożywamy, smakuje lepiej, ale zbyt duża ich ilość prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby serca, nadciśnienie i cukrzyca.
3. Pij odpowiednią ilość wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jest niezbędna do wykonywania funkcji naszego organizmu, usuwania odpadów oraz transportu składników odżywczych i tlenu. Ponieważ woda jest wydalana codziennie poprzez oddawanie moczu, ruchy jelit, pocenie się i oddychanie, musimy stale uzupełniać ilość wody w naszym ciele. Przeciętny dorosły człowiek potrzebuje od dwóch do trzech litrów dziennie.
4. Zadbaj o relaks i zredukuj stres. Minimalizowanie stresu codziennego życia jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Przewlekły stres szkodzi zdrowiu i zwiększa ryzyko chorób serca, zaburzeń lękowych i depresji.
5. Dostarczaj się wystarczająco. Optymalna ilość snu (7-8 godzin) pozwala na pełną regenerację układu nerwowego, dobre samopoczucie oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w organizmie.
6. Żyj bez uzależnień. Narkotyki i alkohol sieją spustoszenie w ciele człowieka i powodują różnego rodzaju problemy zdrowotne. Zalety życia bez nałogów: lepsza koncentracja i pamięć, zmniejszenie ryzyka zawału serca i raka, zmniejszenie zawału serca i ryzyka raka, młodszy wygląd, lepszy sen, większa samoocena i zdrowie psychiczne, lepsze relacje.

Problem marnowania żywności w Polsce

Marnowanie żywności w Polsce to duży problem, a co roku wyrzucamy 5 mln ton artykułów spożywczych. Większość żywności marnujemy nie w gastronomii czy handlu, a w naszych domach.

W niechlubnym rankingu marnowania jedzenia wśród krajów europejskich Polska zajmuje wysoką, piątą pozycję. Marnujemy rocznie 247 kg na osobę, co tylko podkreśla, jak ważne powinno być dla nas ratowanie żywności. Statystycznie w każdym polskim gospodarstwie domowym rocznie ląduje w koszu wartość całkiem niezłych wakacji, bo aż 3 tysiące złotych. Żywność marnuje się na każdym etapie łańcucha dostaw, lecz najwięcej w naszych domach. Wg raportu Banków Żywności z 2019 roku, Polacy marnują aż 9 mln ton jedzenia, podczas gdy głodnych ludzi jest u nas ponad 2 mln. Szczególnie dotkliwe konsekwencje dla Polski ma fakt, że to rolnictwo odpowiada za wykorzystanie ponad 70% słodkiej wody, a już teraz mierzymy się z suszą i pustynnieniem. Tym bardziej “wylewanie żywności z kąpielą” jest w naszym przypadku bolesne.

Ze względu na skalę problemu i pilność zmian, ONZ ustanowiła Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia – 29 września.

Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Warto postawić sobie pytanie, co każdy z nas może zrobić, by wpłynąć na rozwiązanie problemu marnowania żywności. Stworzyliśmy listę działań:

1.Nigdy nie idź na zakupy głodny.
2.Przed zakupami zrób listę zakupów.
3.Nie gromadź zapasów o krótkim terminie ważności.
4.Podczas zakupów zwracaj uwagę na termin ważności kupowanych produktów.
5.Kupuj tylko sprawdzoną żywność.
6.Nie kupuj rzeczy, które mogą Ci nie smakować.
7.Jeśli kupisz coś co Ci nie smakuje, zamiast wyrzucać możesz oddać rodzicom.
8.Jeżeli kupiłeś za dużo jedzenia, podziel się z innymi.

Jak widać istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy jeść i żyć zdrowo a także zmniejszyć problem marnowania żywności i wcale nie wymagają one od nas ogromnych wyrzeczeń. Nie pozostawajmy obojętni. Pamiętajmy, że ważna jest konsekwencja w działaniu i edukacja.

Autor: Grupa Eko.Pozytywni

Celem projektu „Inspired by nature” jest stworzenie młodzieży możliwości do poszerzenia i wykorzystywania wiedzy ekologicznej, a także ukształtowania postawy proekologicznej, rozwój w społeczności postaw ekologicznych, dbania o środowisko i o swoje zdrowie. W ramach projektu młodzież uczestniczy w szeregu warsztatów tematycznych. Za nami już pierwsze warsztaty na temat zdrowego stylu życia, higieny psychicznej, ekologii podczas, których powstał plakat o tematyce ekologicznej.

Projekt „Inspired by nature” realizowany w ramach programu Europejski Korpus Solidarności, współfinasowany ze środków Unii Europejskiej