Dzisiaj jest: 28.4.2024, imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

32. Batalion Lekkiej Piechoty z Niska ma swojego patrona

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!
32. Batalion Lekkiej Piechoty z Niska ma swojego patrona

32. Batalion Lekkiej Piechoty w Nisku wchodzący w skład 3. Podkarpackiej Brygady Obrony ma patrona. Został nim kpt. Stanisław Uczciwek ps. "Wola". Dowódca batalionu, podpułkownik Tomasz Janusz, odebrał patent z decyzją podczas uroczystości na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie podczas obchodów 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.

Decyzją Nr 12/MON z dnia 09 lutego 2022 r. Minister Obrony Narodowej nadał imię patrona 32. Batalionowi Lekkiej Piechoty z Niska. Został nim kpt. Stanisław Uczciwek, ps. "Wola".

- 13 lutego w dzień obchodów 80. Rocznicy powstania AK, miałem zaszczyt odebrać osobiście z rąk Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka decyzję o nadaniu imienia patrona 32. Batalionowi Lekkiej Piechoty, którym mam honor dowodzić. Przekazanie odbyło się na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Trochę to trwało ale wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego procesu serdecznie dziękuję a w szczególności por. Sebastianowi Burghardtowi, który był motorem napędowym całego przedsięwzięcia – powiedział ppłk Tomasz Janusz dowódca niżańskiego batalionu.

Doskonale zakonspirowany żołnierz, o czym świadczy fakt, że w pamięci mieszkańców Tarnobrzega znany był jako Stanisław Wolnicki pseudonim „Wola”. Dopiero kilkanaście lat temu dzięki poszukiwaniom bratanka udało się ustalić prawdziwe nazwisko.

Stanisław Uczciwek, który stał się patronem batalionu w Nisku urodził się 11 grudnia 1912 roku w Warszawie w rodzinie rzemieślniczej. Wraz z rodziną dorastał i uczył się w szkołach miejskich w Łowiczu. W 1935 roku otrzymał w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej – Komorowie promocję na stopień podporucznika piechoty. Na uwagę zasługuje fakt, iż tę samą szkołę kończył w 1935 roku patron 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk Łukasz Ciepliński.

Pierwszym przydziałem służbowym ppor. Uczciwka był 42. Pułk Piechoty w Białymstoku.

Przed wybuchem II wojny światowej dołączył do Warszawskiej Brygady Pancerno – Motorowej na stanowisko dowódcy plutonu moździerzy w szwadronie ckm w 1 Pułku Strzelców Konno – Zmotoryzowanych. Po powrocie do Warszawy włączył się w działalność konspiracyjną. Działając w czasie okupacji pod nazwiskiem Wolnicki, był bohaterem konspiracji antyniemieckiej i oficerem szkoleniowym Armii Krajowej Obwodu Tarnobrzeg. W październiku 1944 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnobrzegu. Poddany brutalnemu śledztwu, w wyniku którego 29.10.1944 roku został zastrzelony podczas przesłuchania. Funkcjonariusze UB chcąc ukryć zbrodnię, upozorowali, że doszło do tego podczas próby ucieczki. Oprawcy wyrzucili ciało Stanisława Uczciwka z balkonu na pierwszym piętrze budynku znajdującego się naprzeciw szpitala, a potem poinformowali rodzinę, że „popełnił samobójstwo”. Zmarły oficer AK został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tarnobrzegu, gdzie do dzisiaj znajduje się jego grób. Tarnobrzeski bohater stał się patronem batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej z Niska.
Źródło: Informacja prasowa / Zdjęcia: DWOT / Tekst st. szer. Magdalena Mac