Dzisiaj jest: 17.4.2021, imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Podkarpacka Straż Graniczna oraz KAS rozbiły grupę przestępczą. Szajka kierowana przez małżeństwo z Rzeszowa rozprowadzała wyroby tytoniowe na dużą skalę [ZDJĘCIA]

Dodano: 2 tygodnie temu
Redakcja poleca!
Podkarpacka Straż Graniczna oraz KAS rozbiły grupę przestępczą. Szajka kierowana przez małżeństwo z Rzeszowa rozprowadzała wyroby tytoniowe na dużą skalę [ZDJĘCIA]

10 osób zatrzymanych, zlikwidowana krajalnia i przejęte ponad 2,8 tony suszu oraz krajanki tytoniowej o rynkowej wartości ponad 2 mln zł to efekt działań funkcjonariuszy Straży Granicznej i KAS w ramach śledztwa prowadzonego przez SG pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce przy współpracy z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowego w Przemyślu rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym rozprowadzaniem suszu tytoniowego. W skład grupy kierowanej przez małżeństwo z Rzeszowa wchodziło 10 osób z woj. podkarpackiego, małopolskiego oraz lubelskiego.

Szajka rozprowadzała susz oraz krajankę tytoniową na terenie województwa podkarpackiego oraz małopolskiego. Z kolei w lubelskim zaopatrywała się w tytoń z nielegalnego źródła. W trakcie realizacji sprawy w pomieszczeniach gospodarczych na jednej z posesji,  zabezpieczono  maszynę służąca do krojenia tytoniu oraz 400 kg suszu przygotowanego do krojenia.

W toku prowadzonego śledztwa  oszacowano, że organizatorzy przestępczego procederu w latach 2019 - 2020 rozprowadzili susz tytoniowy w łącznej ilości ponad 7 ton o wartości rynkowej 3,5 mln zł.


Pierwsze zatrzymania miały miejsce 16 grudnia 2020 roku. Wtedy zarzuty usłyszało pięciu mężczyzn oraz trzy kobiety, w tym 57-letni Janusz N. oraz 51-letnia Dorota N. - małżeństwo z Rzeszowa kierujące grupą. Jak się okazało szefowie szajki prowadzili na co dzień legalny punkt handlowy z wyrobami tytoniowymi na terenie Rzeszowa. Przestępczy proceder był dla nich dodatkowym źródłem utrzymania. W ostatnich dniach marca br. zatrzymano kolejnych dwóch mężczyzn z grupy. Wszystkim przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karnoskarbowe.

Prokurator Okręgowy w Przemyślu wobec zatrzymanych osób zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policyjnego, dodatkowo poręczenia majątkowego oraz w odniesieniu do 4 osób zakazu opuszczania kraju.
Źródło: BiOSG
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.