Dzisiaj jest: 8.12.2021, imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Kierowco jedź ostrożnie i uważaj na zwierzynę leśną

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Kierowco jedź ostrożnie i uważaj na zwierzynę leśną
fot.: zdjęcie ilustracyjne, pixabay

Jesień, to czas wzmożonej aktywności migracyjnej zwierząt. Należy zatem zachować szczególną ostrożność podróżując drogą przecinającą tereny leśne lub miejsca oznaczone znakami ostrzegającymi przed niebezpieczeństwem wtargnięcia na jezdnię dzikich zwierząt.

Przypominamy, że jesień to okres, w którym zwierzęta leśne wędrują w poszukiwaniu pożywienia oraz nowego miejsca bytowania. Szczególnie często można je spotkać na duktach przebiegających przez lasy oraz przydrożne zarośla. Zderzenie, nawet z niewielkim zwierzęciem, może mieć tragiczne skutki, dlatego kierowcy powinni być wyjątkowo ostrożni.

Zwierzęta największą aktywność wykazują po zmroku i o świcie. Pamiętajmy, że po wtargnięciu na jezdnię jednego, pozostała część stada może podążać za swoim przewodnikiem, powodując zagrożenie dla przejeżdżających kierowców.

Widząc znaki ostrzegające przed występowaniem dzikiej zwierzyny, zwolnijmy i obserwujmy najbliższe otoczenie drogi. Zwiększy to naszą szansę na skuteczne ominięcie zwierzęcia, które oślepione światłami reflektorów, wtargnie na jezdnię i straci orientację.


W sytuacji, gdy dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem, zachowajmy szczególną ostrożność. Ranne zwierzę może być agresywne i zaatakować. Należy zjechać na pobocze, zatrzymując pojazd w bezpiecznej odległości od zwierzęcia i wystawić trójkąt ostrzegawczy. O miejscu i okolicznościach kolizji powinniśmy zawiadomić służby, nawet jeśli szkody materialne są niewielkie. Policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia, która wymagana jest przez ubezpieczyciela do wypłacenia należności z tytułu powstałej szkody. Mundurowi powiadomią również podmiot odpowiedzialny za usunięcie zwierzęcia z drogi.
 
Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujmy, nie tylko do znaków ją ograniczających, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.
Źródło: KMP Krosno
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.