Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

W piątek: Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

Dodano: 10 lat temu
Redakcja poleca!
W piątek: Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

"A jest ho, ho - jest samotność dziecka. Jest. Chce ono mieć dla siebie i tylko dla siebie mamę, tatę, dla siebie świat i gwiazdkę z nieba."

ALIENACJA RODZICIELSKA

"A jest ho, ho - jest samotność dziecka. Jest. Chce ono mieć dla siebie i tylko dla siebie mamę, tatę, dla siebie świat i gwiazdkę z nieba." Janusz Korczak - "Samotność dziecka", "Antena" nr 14 z 1938 roku

W dniu 25 kwietnia obchodzony jest Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - nieformalne międzynarodowe święto, które przybiera formę akcji społecznej, mającej na celu zwrócenie uwagi na problem wyalienowania rodzica z życia dziecka. Patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka. 

​Obchody Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej odbywają się w różnych miastach w Polsce. Prowadzona była m. in. akcja publicznego czytania bajek dla dzieci, bezpłatne porady pedagoga, mediatora rodzinnego, psychologa i prawnika, organizowane są sympozja i konferencje z udziałem specjalistów. 

Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej


Czy jest alienacja rodzicielska?

Alienacja rodzicielska - to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstawania zaburzeń w relacji pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem. Stosowane metody alienacji rodzicielskiej - to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów dziecka z drugim rodzicem oraz inne negatywne działania, prowadzące do niszczenia ich wzajemnych relacji. Może przyczyniać się do powstawania u dziecka zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania. Często stosowana jest przez głównego opiekuna w szkodliwych działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka drugiego rodzica. Niejednokrotnie jest ukrywana pod płaszczykiem konfliktu lub walki rodziców.

Alienacja rodzicielska - to przemoc emocjonalna wobec dziecka i drugiego rodzica. Jej negatywne efekty dla relacji pomiędzy dzieckiem, a drugim rodzicem mogą być różne, o różnym stopniu nasilenia i nie da się ich przedstawić w postaci jednoznacznego syndromu lub zespołu np. poddawane alienacji rodzicielskiej dziecko może odrzucać i oczerniać drugiego rodzica lub być agresywne wobec alienatora czy nawet uciec od niego do drugiego rodzica.

Występowaniu problemów u dzieci sprzyja także wychowywanie się bez nieskrępowanego dostępu do obecności i miłości prawidłowo postępującego drugiego rodzica.

Szersza informacja na ten temat znajduje się na stronach Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica www.kppor.pl

Linki do artykułów na temat alienacji rodzicielskiej:

http://www.magazynpolonia.com/artykul/psychologia,dzien-swiadomosci-alienacji-rodzicielskiej,51792dbe0d5d0

https://sites.google.com/site/maciejwojewodka/home/alienacja-rodzicielska-i-jej-negatywne-skutki-a-pas-podstawowe-roznice
Źródło: Materiały nadesłane