Dzisiaj jest: 2.7.2020, imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Leśne sianokosy opóźnione

Dodano: 2 tygodnie temu
Redakcja poleca!
Leśne sianokosy opóźnione

Na śródleśnych łąkach od 15 czerwca powinny się zacząć sianokosy. Na świeży potraw czekają żubry i jelenie, zaś ptaki drapieżne na łatwiejsze polowanie na odsłoniętych przestrzeniach. Tymczasem deszczowa pogoda w górach bardzo je utrudnia. Tylko wysoko położone polany, z których już od przedwiośnia korzystają żubry, wykaszane są przy pomocy kos mechanicznych.

W tym roku w bieszczadzkich nadleśnictwach zaplanowano koszenie ponad 2500 ha łąk. Aura nie sprzyja jednak tym działaniom na rzecz bioróżnorodności; w wielu nadleśnictwach trzeba odłożyć zaplanowane na drugą połowę czerwca wykaszanie śródleśnych łąk.

- Nałożyły się dwie sprawy; wiosenna susza, która opóźniła rozwój roślinności i ciągnące się już od kilku tygodni opady deszczu, które uniemożliwiają wjazd sprzętem mechanicznym – wyjaśnia Rafał Osiecki, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Lutowiska. – Na koszenie czeka u nas 350 hektarów łąk, w tym 250 ha przyrodniczo cennych, których koszenie jest warunkiem zachowania samego siedliska i jego różnorodności gatunkowej. W najbliższych dniach wykosimy tylko kilkanaście położnych w wyższych partiach gór polan, które w ostatnich latach zostały odkrzaczone, by mogły z nich swobodnie korzystać żubry.

Łąki położone w dolinie Sanu będą koszone dopiero w pierwszej połowie lipca, a te, na których stwierdzono występowanie derkacza, nawet w sierpniu. Ze skoszonej trawy planuje się przygotowanie ponad 250 tzw. balotów, czyli specjalnie opakowanych beli z sianokiszonką.

Również na terenie Nadleśnictwa Baligród trzeba było wstrzymać koszenie.


- Jest mokro, kosić możemy tylko na wyżej położnych górskich polanach, gdzie zabieg ten wykonywany jest przy pomocy wykaszarek – mówi Piotr Jachimowski, koordynator programu ochrony żubrów w Nadleśnictwie Baligród. – W ten sposób około 30 ha łąk będzie bardzo atrakcyjne dla żubrów, które żerują tam od samego przedwiośnia. Pozwoli to odciągnąć je od niszczenia upraw leśnych.

Głównym celem leśnych sianokosów jest utrzymanie mozaiki siedlisk i zapewnienie środowiska życia dla ptaków, gadów i zwierzyny korzystającej ze świeżego potrawu. Na skoszonych terenach częściej można spotkać polujące ptaki drapieżne: orła przedniego, orlika krzykliwego czy będącego sporą rzadkością błotniaka łąkowego.

Do koszenia przeznaczono ponad 2500 ha łąk i pastwisk, najwięcej w nadleśnictwach Baligród, Bircza, Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany.
Źródło: RDLP Krosno, Edward Marszałek
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.