Dzisiaj jest: 7.8.2020, imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Brzozów uczcił Dzień Pamięci ofiar stanu wojennego [ZDJĘCIA] [AUDIO]

Dodano: 8 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Brzozów uczcił Dzień Pamięci ofiar stanu wojennego [ZDJĘCIA] [AUDIO]
Autor zdjęć: Marek Wójcik

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Dziś obchodziliśmy 38 rocznicę tego wydarzenia.

Uroczystości w Brzozowie rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar stanu wojennego. Koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył ks. prałat Franciszek Goch - proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. Przemienia Pańskiego w Brzozowie. Homilię wygłosił zaś ks. Piotr Sobolak.
 

W obchodach wzięli udział mieszkańcy Brzozowa, a pośród nich swoją obecnością szczególnej rangi wydarzeniu nadali: Adam Śnieżek - Poseł na Sejm RP, Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych - kpt. inż. Jan Jastrzębski, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych - politycy, poczty sztandarowe i inni.

Na zakończenie eucharystii kpt. inż. Jan Jastrzębski odczytał okolicznościowy list skierowany przez wicewojewodę województwa podkarpackiego - Lucynę Podhalicz do uczestników i organizatorów obchodów. Po czym przywołano pamięć ofiar stanu wojennego i odśpiewano hymn Polski.
 

Kolejnym elementem uroczystości był przemarsz przed obelisk bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona "Solidarności". Tam wspólnie odmówiono modlitwę w intencji ojczyzny i osób prześladowanych przez władze komunistyczne. Następnie delegacje złożyły przed obeliskiem, okolicznościowe wiązanki kwiatów i lampiony pamięci. Gminę Brzozów reprezentowała Agnieszka Wilk - naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej - Dorota Kamińska.

13 grudnia w ramach akcji zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej o godzinie 19.30 w oknach domów, urzędów i budynkach użyteczności publicznej można było dostrzec światełko wolności - które upamiętnia wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób doznali krzywd w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.

Organizatorami uroczystości byli: Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Brzozowie, Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych, Komendant Jednostki Strzeleckiej 2222 Brzozów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP - Adam Śnieżek.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Miał na celu powstrzymanie protestów społecznych i przemian demokratycznych, zapoczątkowanych w sierpniu 1980 roku. Stan wojenny został zniesiony dopiero 22 lipca 1983 roku. Przez ten czas internowano 10 131 działaczy związanych z NSZZ "Solidarność", życie straciło niespełna 40 osób, w tym dziewięciu górników z kopalni "Wujek".
Komentarze
 • GDZIE JEST BURMISTRZ!?
  GDZIE JEST BURMISTRZ!?
  GDZIE JEST / 2019-12-14 02:12 22 [+] 18 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • UWAGA
  I DLACZEGO W PODPISIE NIE MOZNA UZYWAC SLOWA BURMISTRZ!? CENZURA ACHTUNG ATENZZIONE UWAGA
  ACHTUNG / 2019-12-14 02:12 24 [+] 14 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • Burmistrz Brzozowa
  Hej! Burmistrz nie ma obowiązku uczestniczyć, we wszystkich wydarzeniach w gminie Brzozów. Ma od tego zastępce i pracowników gminy. Jak widać po wpisach, stara miłość nie rdzewieje.
  Rozsądny / 2019-12-14 10:11 17 [+] 15 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • ACHTUNG
  Widać, że jesteś osobą którego technologia prześcignęła. Użyłeś zbyt dużej liczby znaków. Wiem, wiem to wina obecnej władzy i cenzury?
  Młody dla RBR / 2019-12-14 10:34 18 [+] 18 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • Pytanie od opozycji w Brzozowie
  Dlaczego uprawiacie gierki polityczne kosztem pamięci o osobach które były represjonowane w stanie wojennym? Jak wam nie wstyd!
  Jan / 2019-12-14 17:40 11 [+] 25 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • !
  W Brzozowie nie ma opozycji! Są tylko mieszkańcy wkurzeni na cyrk jaki funduje nam obecna władza!!!
  ! / 2019-12-15 12:27 20 [+] 21 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.