Dzisiaj jest: 29.5.2020, imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Mistrz Parkowania otrzyma Krowę Miesiąca

Dodano: 8 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Mistrz Parkowania otrzyma Krowę Miesiąca

To anty-nagroda dla kierowców za nieprawidłowe parkowanie w Rzeszowie. Miejscy aktywiści poszukują ciekawych pomysłów dla tej nietypowej statuetki.

Od kilku miesięcy działa w Rzeszowie grupa aktywistów pod nazwą Święte Krowy Rzeszowskie. – To ruch społeczny, który walczy o kulturę prawidłowego parkowania w Rzeszowie. Upominamy także samych kierowców, bo parkują na zakazach, kopertach dla inwalidów, wjeżdżają na chodnik, dostawiają auta do budynku. W ten sposób blokują przestrzeń dla pieszych, potrzebną do bezpiecznego poruszania się – wyjaśnia Michał Dydycz jeden z organizatorów akcji.

Grupa organizuje cykliczne kampanie społeczne oraz patrole obywatelskie po ulicach Rzeszowa. W ten sposób zwracają uwagę na nieprawidłowo zaparkowane auta, a kierowców edukują, że łamią prawo i nie przestrzegają kodeksu drogowego. Parkujący, zapominają także o odpowiedniej odległości między autem a budynkiem. To problem dla osób, które poruszają się o kulach lub na wózkach.

– Widać brak wyobraźni kierowców. Auta są zaparkowane blisko siebie, wręcz jak „śledzie w słoiku”. Trzeba pamiętać, że osoba chora, aby swobodnie wydostać się ze swojego pojazdu lub wyciągnąć wózek musi mieć znacznie więcej miejsca – podaje przykłady Marcin Jurzysta, osoba z utrudnieniami ruchowymi.

Najczęstszym „grzechem” kierowców, jest brak odpowiedniej odległości pozostawionej między budynkiem a samochodem. Stanowi to duży problem dla osób z utrudnieniami ruchowymi.

– Parkując, kierowca musi pozostawić 1,5 metra wolnej przestrzeni. W ten sposób zachowuje miejsce dla osoby niepełnosprawnej, matek z wózkami dla dzieci, osoby na wózku inwalidzkim lub z psem przewodnikiem, bo i takich nie brakuje. W przypadku złamania przepisów wystarczy rozmowa uświadamiająca z kierowcą. Większość z nich szybko przestawia swoje auta – mówi Natalia Popek z Fundacji Potrafię Pomóc.


Inicjatywa, którą prowadzą Święte Krowy Rzeszowskie ma swoje miejsce na Facebooku. Tutaj zamieszczają fotografie nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. To autentyczne przykłady łamania przepisów przez kierowców. Do grupy dołączają kolejni mieszkańcy, którzy publikują nowe zdjęcia tzw. „mistrzów parkowania”.

– To pokazuje skalę problemu. Statystyki prowadzone przez Straż Miejską w Rzeszowie ilustrują zjawisko. Od początku 2019 r. miejscy strażnicy udzielili 2000 pouczeń, wystawili 700 mandatów, odholowano także 115 samochodów. Dowodzi to, że nasi kierowcy nie zawsze stosują się do kultury dobrego parkowania – mówi Waldemar Ruszel jeden z pomysłodawców akcji, prezes Stowarzyszenia EWPM.

Miejscy aktywiści chcą powołać do życia anty-nagrodę, tzw. Krowę Miesiąca. Będzie ona przyznawana co miesiąc i na podstawie głosowania w Internecie. Krowa Miesiąca ma uświadomić kierowcom, że problem nieprawidłowego parkowania istnieje w Rzeszowie. Propozycje dla statuetki Krowy Miesiąca, należy przesyłać pod adres mailowy: rzeszowskiekrowy@gmail.com Aktywiści liczą na oryginalne pomysły.

Najciekawsze z nich wezmą pod uwagę decydując się na finalny wybór.
Źródło: Materiały nadesłane, Tekst: Rafał Białorucki
Komentarze
  • Rbr
    Zapraszam do brzozowa co 2 dostanie krowe no chyba ze za gmina na parkingu stanie
    Olo / 2019-09-17 16:05 22 [+] 20 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.