Dzisiaj jest: 6.12.2019, imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Cztery koncerty na zakończenie Podkarpackiego Festiwalu Organowego

Dodano: 4 miesiące temu
Redakcja poleca!
Cztery koncerty na zakończenie Podkarpackiego Festiwalu Organowego

Podkarpacki Festiwal Organowy 2019 dobiega końca. Jego zwieńczeniem będą aż 4 koncerty: 14 sierpnia o godz. 19:00 w bazylice Jezuitów w Starej Wsi, 15 sierpnia o godz. 18:00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie-Zalesiu, 18 sierpnia o godz. 18:00 w bazylice Jezuitów w Starej Wsi oraz o 20:00 w katedrze w Rzeszowie.

Od kilku lat nasz festiwal gości w przepięknej bazylice Jezuitów w Starej Wsi, prawdziwej perle architektury baroku Podkarpacia. Pomieszczone w monumentalnym prospekcie organy brzmią tutaj znakomicie, tworząc wraz z anturażem miejsca wymarzoną przestrzeń dla prezentacji dzieł organowych i kameralnych z udziałem organów. Tak dzieje się również w tym roku. Podczas pierwszego z dwóch koncertów – w środę 14 sierpnia o godz. 19:00 - utwory twórców polskich i niemieckich zaśpiewa znakomity tenor Rafał Kobyliński, na co dzień jezuita i dyplomowany wokalista, czynnie koncertujący w Polsce i poza granicami kraju, znakomicie sprawdzający się zarówno w repertuarze oratoryjnym, jak tez operowym. Na organach grał będzie Marek Stefański, wykonując dzieła, pozwalające zaprezentować wszechstronne walory starowiejskich organów. Podczas drugiego koncertu w jezuickiej bazylice w Starej Wsi (18 sierpnia o godz. 18:00), zaplanowanego podczas tegorocznej edycji Podkarpackiego Festiwalu Organowego, wystąpi duet znakomitych artystów z Gdańska. Można śmiało powiedzieć, iż w przeciwieństwie do licznego grona artystów debiutujących w tym roku podczas naszego festiwalu, goście z Gdańska są jego stałymi bywalcami. Na organach zagra Roman Perucki, a na skrzypcach jego żona Maria Perucka. Artyści przedstawia wszechstronny program, złożony w sporej części z dzieł dotychczas podczas naszego festiwalu nie wykonywanych. Przestrzeń jezuickiej bazyliki tworzy znakomite warunki do prezentacji dzieł kameralnych różnych epok i stylów muzycznych.

Tradycyjnie już od wielu lat, 15 sierpnia o godz. 18:00 spotykamy się w uroczym i gościnnym kościele Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie-Zalesiu. Tradycyjnie też rozbrzmiewa podczas tego koncertu muzyka wokalno-organowa, poświęcona w swej idei programowej Matce Bożej. W tym roku będzie to koncert młodych wykonawców. Debiutuje u nas młoda mezzosopranistka Barbara Skora, która oprócz szeregu nagród uzyskanych podczas krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, otrzymała w ubiegłym roku główną nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku. Artystka powtórzyła ubiegłoroczny sukces także podczas tegorocznej edycji festiwalu, stąd jej udział w Podkarpackim Festiwalu Organowym. Na organach zagra Patryk Podwojski z Gdańska, który pomimo iż dopiero przed rokiem ukończył studia muzyczne, już może poszczycić się sukcesami konkursowymi i koncertowymi, a do tego pełni zaszczytną funkcję jednego z organistów w Katedrze w Gdańsku-Oliwie.


Na program monumentalnego finału tegorocznego Podkarpackiego Festiwalu Organowego złożą się dzieła organowe mistrzów francuskich i niemieckich, w wykonaniu gościa z Bawarii, znakomitego organisty Martina Bernreuthera, który po raz pierwszy przybywa z bawarskiego Eichstaett do Rzeszowa. W drugiej części koncertu podkarpaccy artyści: Orkiestra, Chór i soliści Nicolaus pod dyrekcją Zdzisława Magonia oddadzą hołd urodzonemu przed 200 laty Stanisławowi Moniuszce, którego wielkie święto o randze narodowego obchodzimy w tym roku. Zabrzmią fragmenty monumentalnych dzieł oratoryjnych czołowego polskiego twórcy oper, między innymi Mszy Es-dur i Litanii Ostrobramskich.

Wstęp na koncerty jest wolny. Organizatorem PFO jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, a festiwal współfinansuje Województwo Podkarpackie, Miasto Rzeszów, Powiat Strzyżowski oraz firma WATKEM.

Szczegóły na www.arsproarte.pl; www.facebook.com/arsproarte
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Jesteś świadkiem wypadku? Chcesz nas o czymś poinformować? Wyślij wiadomość za pomocą Facebooka, napisz na adres e-mail: redakcja@infopodkarpacie.pl lub zadzwoń pod numer 503 337 377.