Dzisiaj jest: 19.2.2020, imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława

Studenci z Arabii Saudyjskiej w Skansenie w Bóbrce [ZDJĘCIA]

Dodano: 8 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Studenci z Arabii Saudyjskiej w Skansenie w Bóbrce [ZDJĘCIA]

Grupa studentów z uniwersytetu King Fahd University of Petroleum & Minerals w Dhahran w Arabii Saudyjskiej odwiedziła Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Studenci przyjechali w ramach współpracy z AGH w Krakowie na 14 dniowy obóz naukowy. Celem pobytu jest odwiedzanie miejsc związanych z przemysłem naftowym,  są to bowiem studenci kierunków geologii, geofizyki i inżynierii naftowej.  Opiekunem grupy jest mający polskie korzenie prof. Mike Kaminski pochodzący z USA, który od 10 lat wykłada na uniwersytecie w Arabii Saudyjskiej. – Przyjechaliśmy ze studentami, którzy są po pierwszym roku studiów, aby rozpoznać i zobaczyć początek przemysłu naftowego w Europie. Jesteśmy już po raz drugi w Polsce i w Bóbrce w ramach współpracy między uczelniami  i na pewno będziemy kontynuować te wyjazdy – przyznał prof. Mike Kaminski. Po skończeniu studiów nasi studenci prawdopodobnie będą pracować w jednej z największych firm naftowych, chcemy żeby mieli pełny obraz przemysłu naftowego, wiedzieli jak powstał, jakie były produkty na początkuW Arabii Saudyjskiej są zupełnie inne technologie wydobycia ropy, jest to dla nich bardzo ciekawe doświadczenie.

Podczas wycieczki po skansenie w Bóbrce studenci poznali początki przemysłu naftowego w Europie, pierwsze na świecie kopane ręcznie studnie  i postać twórcy przemysłu Ignacego Łukasiewicza. Duże wrażenie wywarł na nich film „Łuksiewicz – nafciarz, romantyk”.


Omar Gari jeden ze studentów w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że dzięki wycieczce terenowej do Polski  poznali system naftowy, zobaczyli  skały zbiornikowe,  dowiedzieli się jak powstała ropa naftowa. Poza tym bardzo się im podoba w naszym kraju. Urzekła ich przyroda i ludzie, którzy  są przyjaźni i gościnni.

Ze studentami spotkali się także gospodarze terenu,  starosta krośnieński Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik.  – To miejsce jest wyjątkowe, jest chlubą powiatu krośnieńskiego, jesteśmy z niego dumni. To tutaj powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej i trzeba o tym przypominać -  podkreślił starosta Jan Pelczar, który wyraził zadowolenie z wizyty i zachęcił do odwiedzania pięknej ziemi krośnieńskiej w przyszłym roku .
Źródło: PS
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Jesteś świadkiem wypadku? Chcesz nas o czymś poinformować? Wyślij wiadomość za pomocą Facebooka, napisz na adres e-mail: redakcja@infopodkarpacie.pl lub zadzwoń pod numer 503 337 377.