Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Święto krwiodawstwa już w najbliższą sobotę w Rzeszowie

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Święto krwiodawstwa już w najbliższą sobotę w Rzeszowie

W najbliższą sobotę, 15 czerwca br., w godzinach 14:00-22:00, w ramach obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy, rzeszowski rynek wypełnią atrakcje związane z ogólnopolskim świętem krwiodawstwa, organizowanym w ramach „Trasy Czerwonej Nitki”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu krwiodawstwa, dowiedzieć się, dlaczego warto oddawać krew, komu ona ratuje życie, a także oddać krew w mobilnych punktach pobierania. Piknik uświetnią koncerty Lao Che i Baranovskiego. Na wszystkie zabawy dostępne tego dnia obowiązuje wstęp wolny.

Już za kilka dni w Rzeszowie odbędzie się kolejne ogólnopolskie wydarzenie promujące szlachetną ideę honorowego krwiodawstwa. Cel: edukować i zachęcać do dzielenia się krwią – jednym z najcenniejszych darów, jakie człowiek może ofiarować drugiej osobie. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz czwarty organizują piknik rodzinny przypominający o tym, jak ważne jest systematyczne oddawanie krwi i bezinteresowne ofiarowanie cząstki siebie dla ratowania drugiego człowieka.

Krew jest potrzebna każdego dnia, jednak szczególne zapotrzebowanie na nią odnotowuje się w okresie wakacyjnym.

W grupie stałych dawców znajdują się przede wszystkim studenci i uczniowie, chętnie włączający się w honorowe oddawanie krwi. W wakacje wyjeżdżają oni poza miejsca zamieszkania i nauki, w tym poza granice kraju, co powoduje zmniejszenie ilości oddawanej krwi. Ponadto w związku z intensywnym przemieszczaniem się ludzi, wakacje to również okres częstszych wypadków komunikacyjnych, co wiąże się z koniecznością posiadania rezerw.

O krwiodawstwie należy mówić jak najwięcej i jak najczęściej. Wydarzenia organizowane w ramach „Trasy Czerwonej Nitki” mają na celu przybliżać tematykę krwiodawstwa i edukować społeczność krwiodawców w zakresie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Jestem szczególnie wdzięczny tysiącom, dla których niesienie pomocy stało się szlachetną misją i bezcenną wartością. Wierzę, że dla każdego z nas krwiodawcy są przykładem postawy pełnej empatii, szczodrości i bohaterstwa podkreśla minister zdrowia, profesor Łukasz Szumowski.

Piknik „Trasa Czerwonej Nitki” w Rzeszowie to już czwarta edycja wydarzenia odbywającego się pod hasłem „Łączy nas krew, która ratuje życie”. Jego najważniejszym punktem będzie wręczenie odznak „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Odznaczenia są przyznawane dla najbardziej zaangażowanych dawców. Ponadto uczestnicy pikniku mogą spodziewać się wielu atrakcji, m.in.: strefy dla dzieci i młodzieży z zajęciami plastycznymi, animacjami, konkursami, torami przeszkód i symulatorami. Dorośli będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy, gdzie będą czekały symulatory dachowania i zderzeń, crash test oraz alkogogle. Na scenie zaplanowano liczne występy artystyczne, których zwieńczeniem będą koncerty gwiazd wieczoru: Lao Che i Baranovskiego.


Krew jest najcenniejszym darem ofiarowanym przez człowieka, a Honorowi Dawcy Krwi to niezwykli ludzie. Dzięki ich zaangażowaniu i wrażliwości możliwe jest ratowanie zdrowia i życia wielu pacjentów, dla których krew jest jedynym ratunkiem. „Trasa Czerwonej Nitki”, promująca honorowe krwiodawstwo, to doskonała okazja, aby bliżej poznać tych wspaniałych i wartościowych ludzi i zachęcać do przyłączenia się do grona Honorowych Dawców Krwi. Jest to szczególnie ważne w kontekście zbliżającego się okresu wakacyjnego – dodaje Małgorzata Lorek, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Każdy honorowy dawca i każda kropla oddanej krwi są na wagę złota. Rzeszowski piknik organizowany w ramach „Trasy Czerwonej Nitki” to okazja do uczczenia Światowego Dnia Krwiodawcy, który jest obchodzony 14 czerwca. W Polsce z tej okazji świętować może ponad 600 tysięcy honorowych krwiodawców. Niezwykle istotne jest, aby ich grono stale i systematycznie się powiększało, ponieważ zapotrzebowanie na krew i jej preparaty nieustannie utrzymuje się na wysokim poziomie. Oddawanie krwi to szlachetny gest, który nie wymaga dużo wysiłku, a może uratować życie. Osoby, które chcą nieść pomoc, mają możliwość oddania krwi w 23 Centrach Krwiodawstwa, w Oddziałach Terenowych rozmieszczonych na terenie całego kraju oraz podczas mobilnych akcji pobierania krwi.

Rozwój medycyny i dostęp do nowoczesnych procedur czy sposobów leczenia, sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Szczególnie dotyczy to transplantologii, onkologii i hematologii, a także chirurgii sercowo-naczyniowej. Ma ona także ogromne znaczenie w leczeniu m. in. chorych na hemofilię, po przeszczepach, z niedoborami odporności. Dzięki krwi ofiarowanej przez krwiodawców wytwarzane są leki osoczopochodne (koncentraty czynników krzepnięcia, albuminy, immunoglobuliny), ratujące zdrowie i życie chorych. Od wielu lat trwają próby wytworzenia „sztucznej krwi”, niestety do tej pory naukowcom nie udało się jej wyprodukować.

***

Ogólnopolska kampania promująca honorowe krwiodawstwo „Twoja krew, moje życie” jest realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020” finansowanego przez ministra zdrowia. Realizatorami kampanii społecznej są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

„Trasa Czerwonej Nitki” to cykl wydarzeń organizowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie” przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ich celem jest przypomnienie Polakom, jak ogromną wagę ma honorowe oddawanie krwi, a także zachęcenie ich do włączenia się w bezinteresowne pomaganie chorym i potrzebującym.
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.