Dzisiaj jest: 18.6.2019, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Rodzina z podrobionymi stemplami litewskiej kontroli granicznej usiłowała wrócić na Ukrainę

Dodano: 5 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Rodzina z podrobionymi stemplami litewskiej kontroli granicznej usiłowała wrócić na Ukrainę

9 stycznia po północy funkcjonariusze z drogowego przejścia granicznego w Korczowej ujawnili w paszportach wracającej na Ukrainę czteroosobowej rodziny 16 podrobionych odcisków stempli litewskiej kontroli granicznej. Ukraińcy przyznali się, iż dokonali fałszerstwa, bo przeterminowali pobyt w Europie.

Małżeństwo Ukraińców wraz z dwójką małoletnich dzieci (6 i 10 lat) stawiło się samochodem do odprawy granicznej na wyjazd z Polski na Ukrainę.

W trakcie odprawy paszportowej, w czterech przedstawionych przez rodzinę paszportach, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziło cztery (w każdym z paszportów) odciski litewskich stempli granicznych, które  odbiegały od obowiązujących wzorów.  
Na „pierwszy rzut oka” kontroler stwierdził inny krój czcionki datownika i cyfry kontrolnej, następnie przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń wykryto inne istotne detale m.in. brak luminescencji w UV.

Dodatkowo, funkcjonariusze z Korczowej, poprzez punkt kontaktowy w Budzisku zweryfikowali, iż rodzina nigdy nie przekraczała granicy z Litwą.


Cudzoziemcy przyznali się do podrobienia stempli uzasadniając to obawą przed poniesieniem odpowiedzialności za przeterminowany pobyt w krajach UE.

Zostali poinformowani o wszczęciu procedury karnej w zw. z posłużeniem się „fałszywkami” na granicy państwa.

Po konsultacji z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu uzgodniono karę 4- miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres jednego roku oraz podanie wyroku do publicznej widomości.

Po zakończeniu procedury opuścili Polskę i udali się do swego kraju.
Źródło: BOSG
Komentarze
  • hm
    i o co tyle hałasu nie mogli ich puścić i tak wrócili do swojego kraju?a potem ktoś narzeka na papierologie
    ja / 2019-01-10 09:52 23 [+] 39 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.