Dzisiaj jest: 16.12.2018, imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Chcieli przemycić kawior z jesiotra syberyjskiego warty ponad milion złotych [ZDJĘCIA]

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Chcieli przemycić kawior z jesiotra syberyjskiego warty ponad milion złotych [ZDJĘCIA]

Na przejściu granicznym w Krościenku (Podkarpacie) funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili 160 kg nielegalnie transportowanego kawioru o wartości przekraczającej 1,2 mln zł. Kawior z jesiotra podlega ochronie zgodnie z Konwencją Waszyngtońską CITES, a na jego transport wymagane jest zezwolenia.

W niedzielę 4 marca, w trakcie kontroli dwóch pojazdów osobowych opuszczających Polskę, funkcjonariusze Straży Granicznej z Krościenka ujawnili szklane słoiki oraz plastikowe pojemniki bez oznaczeń.

Okazało się, że w pojazdach których kierowcami byli obywatele Ukrainy jest transportowany jeden z najdroższych kawiorów z jesiotra syberyjskiego. Kierowcy (24 i 28 l.), nie posiadali stosownych zezwoleń i twierdzili, że są jedynie kurierami, którzy mieli dowieźć towar do odbiorców we Lwowie.


Z uwagi na brak zezwolenia na wywóz towarów podlegających Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem z dnia 3 marca 1973 r. (CITES) - kawior został zatrzymany i zgodnie z właściwością przekazany funkcjonariuszom KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.
 
Według przepisów - można przewozić tylko jedną puszkę kawioru gatunków ryb jesiotrokształtnych (Acipenseri-formes spp.) tj. do 125 gramów na osobę, a  opakowania mają być indywidualnie oznaczone  (tj. posiadać etykiety potwierdzające legalne źródło pozyskania), w innym przypadku jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.