Dzisiaj jest: 17.1.2018, imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

Zlikwidowano nielegalną fabrykę melasy tytoniowej

Dodano: 2 tygodnie temu
Redakcja poleca!
Zlikwidowano nielegalną fabrykę melasy tytoniowej

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przy wsparciu CBŚP i KAS zlikwidowali znajdującą się pod Jarosławiem (Podkarpacie) nielegalną wytwórnię melasy tytoniowej do fajek wodnych. Zatrzymano trzech ob. Ukrainy oraz 7,5 tony gotowego do dystrybucji produktu.

Wprowadzenie do obrotu takiej ilości melasy skutkowałoby uszczupleniem podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 3,4 mln złotych.

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej od kilkunastu miesięcy rozpracowywali członków grupy przestępczej działającej na terenie woj. podkarpackiego oraz w innych miejscowości na terenie kraju.

Ujawniono, że pod Jarosławiem na Podkarpaciu znajduje się nielegalna fabryka melasy tytoniowej z profesjonalną linią technologiczną służącą m.in. do mieszania sprowadzonych z krajów UE półfabrykatów.

W grudniu (2017r.) funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Chełma i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego z Przemyśla dokonali tam przeszukań i zatrzymań.

W wyniku przeprowadzonej akcji, na gorącym uczynku zatrzymano trzech obywateli Ukrainy.

Na miejscu ujawniono 7,5 tony (w pojemnikach i kartonach) gotowej już do dystrybucji melasy tytoniowej. Zabezpieczono tam też profesjonalną linię produkcyjną z urządzeniami służącymi do  mieszania półproduktów, nasączania ich esencjami i olejkami aromatycznymi, a następnie pakowania do zafoliowanych paczek. Zabezpieczono też faktury i dokumenty przewozowe na półprodukty sprowadzane z państw UE.

Z zebranych materiałów operacyjnych, wynika, że melasa tytoniowa z dużym zyskiem miała być dystrybuowana na rynki państw Europy Zachodniej. W Polsce kilogram melasy pochodzącej z legalnego źródła kosztuje 250 zł.

Wobec podejrzanych obywateli Ukrainy prokurator z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie wydał postanowienie o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych po 40 tys. zł od osoby.

W dalszym ciągu sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań.

 
W ubiegłym (2017) roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straż Granicznej przy wsparciu odpowiednich służb, jeszcze dwukrotnie ujawnili  przemyt melasy tytoniowej do fajek wodnych.

Sukcesem okazało się zatrzymanie w okolicach Barwinka tira z przemytem 9 ton melasy tytoniowej ukrytej w puszkach z karmą dla psów. Wartość uszczupleń celno-podatkowych wyniosła wówczas ponad 5,5 mln zł.

Także, w lipcu 2017 r., na prywatnej posesji w powiecie jarosławskim ujawniono 233 kg melasy tytoniowej do fajki wodnej o wartości ponad 136 tys. zł. Do sprawy zatrzymano ob. Ukrainy, który przywiózł kontrabandę na posesję.
Źródło: BOISG
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.