Dzisiaj jest: 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

"Podkarpacka #KOMÓRKOMANIA” 2017 w ZSZ w Dynowie - zarejestrowano aż 92 nowych potencjalnych dawców szpiku

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
"Podkarpacka #KOMÓRKOMANIA” 2017 w ZSZ w Dynowie - zarejestrowano aż 92 nowych potencjalnych dawców szpiku

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie wykazała się wielkim sercem, chętnie rejestrując się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych w ramach Dnia Dawcy Szpiku zorganizowanego w dniu 08.11.2017 r. w szkolnej auli.

 Do rejestracji przystąpili także nauczyciele i absolwenci szkoły oraz rodzice uczniów. W rezultacie zarejestrowano aż 92 nowych potencjalnych dawców szpiku, zwiększając tym samym szanse osób chorych na nowotwory krwi na znalezienie swojego "bliźniaka genetycznego" oraz na drugie życie. Olbrzymią odpowiedzialnością i zaangażowaniem wykazały się również wolontariuszki- Karolina Sowa, Agnieszka Jureczko, Małgorzata Banaś, Katarzyna Ferenc, Gabriela Kurasz i Justyna Bugira, które przez cały dzień fantastycznie pomagały chętnym w procesie rejestracji.

Rejestracja była poprzedzona cyklem zajęć lekcyjnych, prelekcji oraz rozmów indywidualnych z uczniami na temat dawstwa szpiku oraz białaczki, które prowadziła mgr Kinga Oleksa-Skubisz, nauczyciel języka angielskiego, a jednocześnie koordynator akcji z ramienia Fundacji DKMS. Mieszkańcy Dynowa i okolic, jak i społeczność szkolna wparli fundację finansowo podczas koncertu "II Dynowskie Zaduszki Muzyczne" oraz w czasie zbiórki zorganizowanej w szkole. Nie każdy chętny mógł być zarejestrowany. Czasami na przeszkodzie stawała zbyt mała waga ciała (minimalnie 50 kg), wiek (wymagany przedział wiekowy wynosił 18 - 55 lat) lub stan zdrowia.


Dzięki pomocy dyrektora szkoły, mgr Haliny Cygan, do akcji włączyły się również Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie -  Przychodnia Rejonowa w Dynowie, gdzie dzięki pomocy Pani Łucji Bachurskiej oraz Pani Krystyny Wielgos pacjenci mieli okazję zapoznać się z materiałami promocyjnymi #KOMÓRKOMANII oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z pobieraniem szpiku kostnego.

Przypomnijmy, że projekt o nazwie "Podkarpacka #KOMÓRKOMANIA” realizowany jest przez Fundację DKMS we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty, Panią Małgorzatą Rauch.

Kinga Oleksa-Skubisz
koordynator #KOMÓRKOMANII z ramienia DKMS
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.