Dzisiaj jest: 3.5.2024, imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Poligonowe współdziałanie pododdziałów lekkiej piechoty z Jarosławia [ZDJĘCIA]

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!
Poligonowe współdziałanie pododdziałów lekkiej piechoty z Jarosławia [ZDJĘCIA]

W dniach 2-15 marca 2024 r. żołnierze z 202 Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia uczestniczyli w szkoleniu zintegrowanym, w którym powinni uczestniczyć przez czternaście dni, przynajmniej raz w roku.

W ramach dwutygodniowego poligonu organizowanego w każdym roku, żołnierze obrony terytorialnej z jarosławskiego batalionu ćwiczyli w swoich stałych rejonach odpowiedzialności Radawa, Helusz i Łówcza, jak również na obiektach z powiatów jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego, gdzie doskonali swoje umiejętności bojowe. Żołnierze szkolili się m.in. pod kątem funkcji pełnionych w sekcji lekkiej piechoty oraz doskonalili swoje umiejętności Pierwszy dzień szkolenia młodzi żołnierze zaczęli od musztry i przemarszu w terenie swojego działania. Następnie rozpoczęli intensywne ćwiczenia taktyczne w terenie i strzeleckie na strzelnicy w Głogowcu.

Jednym z zadań, z jakim musieli zmierzyć się żołnierze jarosławskiego batalionu było inżynieryjne przygotowanie terenu, czyli budowa okopów. W miejscowości Radawa żołnierze 2022 kompanii lekkiej piechoty odbudowywali na odcinku 100 metrów okopy fortyfikacji po I wojnie światowej, które następnie zostały wykorzystane do realizacji ćwiczenia związanego z wykorzystaniem tego rodzaju budowli inżynieryjnych
w działaniach bojowych.

Szkolenia zintegrowane są ważnym punktem wyszkolenia żołnierzy WOT, zwykle niedostępnych w garnizonach. Z reguły są intensywne, trwające od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych, włącznie z działaniami nocnymi.

Podsumowując warto podkreślić, że ćwiczenia w ramach szkolenia zintegrowanego tworzą fundament funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Przy ich realizacji ważnym atutem jest znajomość terenu, gdyż żołnierze pochodzą ze swoich „małych Ojczyzn”, co wiąże się ze znajomością terenu, na którym działają. W realnym zagrożeniu jest to wartość dodana, zwiększająca przewagę nad przeciwnikiem.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 40 000 żołnierzy, w tym blisko 35 000 żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową oraz ponad 5000 żołnierzy zawodowych. Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią ponad 20% żołnierzy.

Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.