Dzisiaj jest: 30.4.2024, imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana

Ferie z terytorialsami w podkarpackiej trójce [ZDJĘCIA]

Dodano: 3 miesiące temu
Redakcja poleca!
Ferie z terytorialsami w podkarpackiej trójce [ZDJĘCIA]

Przez najbliższe szesnaście dni szkolenia podstawowego będą uczyć się taktyki, bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, wojskowej topografii, łączności oraz poznają podstawy pierwszej pomocy medycznej na polu walki - to tylko część wyzwań z którymi od dzisiaj zmierzą się nowi ochotnicy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z propozycji pierwszego w 2024 roku zimowego szkolenia "Ferie z WOT" skorzystali głównie uczniowie oraz nauczyciele z regionu.

W sobotę, 27 stycznia 2024 roku w ramach ogólnopolskiego projektu "Ferie z WOT" ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT. W Rzeszowie bramę koszar przekroczyło blisko 100 ochotników, będących mieszkańcami województwa Podkarpackiego.

"Ferie z WOT" w Podkarpackiej Trójce są organizowane po raz szósty, ciesząc się nadal niesłabnącym zainteresowaniem. Najczęściej z terminu szkoleń w zimowej przerwie międzysemestralnej korzystają uczniowie powyżej 18 roku życia oraz nauczyciele. Szesnastodniowe szkolenie zakończy tzw. pętla taktyczna, a zwieńczeniem zmagań będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 11 lutego na Rynku w Rzeszowie.

- Jestem pozytywnie nastawiony, moja decyzja była przemyślana. Natomiast "Ferie z WOT" to dobry moment aby odbyć przeszkolenie wojskowe. Z zawodu jestem programistą, więc później będę mógł łączyć życie zawodowe ze służbą. Rodzina i bliscy są dumni z mojej decyzji, a prawdziwy mężczyzna-żołnierz, nie boi się niczego - mówił jeden z nowych ochotników 3 PBOT.

- Zastanawiałem się kilka lat nad wstąpieniem do WOT, teraz wiem już co mnie czeka. Największym wyzywaniem będzie skoszarowanie, kwestia regulaminowego zachowania, gdyż poza bramą koszar mogę swobodnie regulować swój czas pracy. Na codzień jestem prawnikiem, a dzięki temu że przekonałem rodzinę i zmieniliśmy plany na ferie, jestem tutaj by się przeszkolić. Liczę na to że przetrwam te 16-dni i będę mógł złożyć przysięgę w obecności najbliższej rodziny. Uważam, że obowiązkiem każdego pełnoletniego obywatela jest mieć przeszkolenie wojskowe, by w sytuacji kryzysowej wiedzieć jak sobie poradzić- podkreślił kolejny ochotnik z Sanoka.

Nowi Terytorialsi będą szkolić się z obsługi karabinka MSBS Grot – najnowocześniejszej broni tego typu będącej na wyposażeniu polskiej armii. W późniejszych etapach szkolenia, po ukończeniu „szesnastki” i dołączeniu do batalionów rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzeg) i Sanoku, będą mieli szansę na poznanie innych, równie nowoczesnych systemów uzbrojenia.

Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Każdy rok szkoleniowy Terytorialsi kończą dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym.