Dzisiaj jest: 30.4.2024, imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana

„Uczta na zamku Golesz” już za nami [ZDJĘCIA]

Dodano: 3 miesiące temu
Redakcja poleca!
„Uczta na zamku Golesz” już za nami [ZDJĘCIA]

Blisko 300 osób uczestniczyło w „Uczcie na zamku Golesz”. Wydarzenie obyło się 20 stycznia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Bieździedzy, a jego tematem przewodnim było dziedzictwo kulturowe związane z ruinami zamku na Goleszu w Krajowicach. Organizatorami wydarzenia było Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin i gmina Kołaczyce.

W trakcie „Uczty na Zamku Golesz” tradycja regionu przeplatała się z nowoczesnymi technologiami. Ciekawym punktem wydarzenia było słuchowisko, dzięki któremu uczestnicy mogli interaktywnie „zwiedzić” ruiny zamku w Krajowicach.

- To było niesamowite wydarzenie. Klimat, który udało się stworzyć w szkole w Bieździedzy przeniósł nas w czasie do średniowiecza, czyli okresu świetności Zamku Golesz. Cieszę się, że dzięki takim wydarzeniom jak to, możemy rozwijać dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia – ogrom Waszej pracy przełożył się na niewątpliwy sukces „Uczty” – mówi Adam Kmiecik, zastępca burmistrza gminy Kołaczyce.

W programie wydarzenia znalazły się również:
 
  • inspirujące prelekcje o Zamku oraz Rezerwacie Golesz,
  • wystąpienie teatralne uczniów SP w Bieździedzy i happening uczniów LO w Kołaczycach,
  • występ grupy etnicznej Łemków "Ruty Uwite",
  • degustacja lokalnych potraw.
Wydarzenie pn. „Uczta na zamku Golesz” było kolejnym etapem projektu „Podkarpacka kultura bez barier”, którego celem jest wsparcie i rozwój przedsiębiorczości lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury z 5 podkarpackich gmin. W ramach projektu, każda z gmin opracowała długoterminową strategię rozwoju publiczności i przedsiębiorczości kulturalnej, które będą stanowiły fundament dla lokalnych wydarzeń kulturalnych.

Projekt pod nazwą „Subcarpathian Culture Without Barriers” korzysta z dofinansowania o wartości 313 842,82 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Łączna wartość projektu wraz z wkładem własnym wynosi 1 685 963,64 PLN.