Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Kodujemy i programujemy z przedszkolakami [ZDJĘCIA]

Dodano: 3 miesiące temu
Redakcja poleca!
Kodujemy i programujemy z przedszkolakami [ZDJĘCIA]

Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Brzozowie po raz kolejny wzięły udział w europejskiej inicjatywie – CodeWeek 2023.

W dniach 7-22 listopada 2023r. dzieci uczęszczające na kółko zainteresowań „Kodowanie na dywanie” wzięły udział w społecznej inicjatywie w ramach której europejskie państwa „ściągają się”/ stają do przyjacielskiej rywalizacji w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów. Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Brzozowie przyłączyły się do tej inicjatywy już po raz trzeci. W roku 2021 przygodę z CodeWeek rozpoczęła p. Elżbieta Mazur, a w kolejnych latach kontynuowała ją p. Agnieszka Tabisz. Nasze przedszkole zostało zgłoszone i wpisane na mapę europejskich działań jako jedyna placówka z Brzozowa.    Przedszkolaki w „tygodniu kodowania” realizowały zajęcia z zakresu kodowania i programowania, świetnie się przy tym bawiąc. Celem ogólnym powyższych zajęć było promowanie nauki kodowania już od przedszkolnych lat; rozwój logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do pracy zespołowej i umiejętności pracy w zespole; wspólna zabawa.

Za nami kolejna wspaniała przygoda kreatywnych zajęć. Udział w wyzwaniu pokazał nam, że nauka kodowania nie musi być trudna, nieciekawa czy przeprowadzona wyłącznie przed komputerem. Kodowanie i programowanie na etapie przedszkolnym, to nic innego jak ciekawe zajęcia, świetna zabawa, podczas której dzieci ćwiczą logiczne myślenie, spostrzegawczość, koncentrację uwagi oraz umiejętności matematyczne.

Programowanie staję się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia, począwszy już od przedszkola. Mając na uwadze te zmiany w podstawie programowej włączamy naukę kodowania i programowania w naszych codziennych zajęciach. Dzięki temu, że nasza placówka stale jest doposażana w pomoce dydaktyczne wspierające naukę kodowania (m.in.: Geniboty, maty do kodowania) oraz nieustanne doskonalenie nauczycieli w tym kierunku, przedszkolaki mogą odkrywać pozytywne aspekty cyfryzacji i rozwijać swoje zdolności.

Zwieńczeniem udziału w CodeWeek było wręczenie przez panią Dyrektor Jolantę Szarek dyplomów w dniu 8.11.2023r. Nie kończymy przygody z kodowaniem i programowaniem wraz z zakończeniem „tygodnia kodowania”, ponieważ dzieci uczęszczające na kółko „ Kodowanie na dywanie” biorą udział w Ogólnopolskim Programie „Uczymy Dzieci Programować”, którego autorem jest pani Anna Świć i przez cały rok szkolny 2023/2024 będą realizować zadania programowe w twórczy i atrakcyjny dla dzieci sposób.
 
Źródło: UM Brzozów