Dzisiaj jest: 24.8.2019, imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny

Zakwitła szachownica [ZDJĘCIA]

Dodano: 4 lata temu
Redakcja poleca!
Zakwitła szachownica [ZDJĘCIA]

W lasach Nadleśnictwa Jarosław można zobaczyć już kwiaty szachownicy kostkowatej (Fritillaria meleagris L.), urokliwej i rzadkiej rośliny, która zakwita w połowie kwietnia. W tych okolicach ma ona swe najliczniejsze krajowe stanowiska podlegające ochronie w formie rezerwatów.

Pierwszy z nich, „Szachownica kostkowata w Stubnie" to rezerwat łąkowy o powierzchni prawie 200 hektarów, w którym jest ona głównym przedmiotem ochrony. Dość licznie roślina występuje też w rezerwacie „Starzawa", który chroni prawie 150-hektarową enklawę podmokłych lasów łęgowych.


- Miłośników przyrody zachęcamy do odwiedzenia łąk wokół stawów rybnych w Starzawie - mówi  Magdalena Wąsik-Wikar z Nadleśnictwa Jarosław. - Szachownicę można będzie podziwiać jeszcze może tydzień lub dwa, a następny raz – dopiero za rok. Przez rezerwat „Starzawa" poprowadzona została ścieżka edukacyjna - wybierając się na jej przejście warto zabrać ze sobą kalosze. Trudy wędrówki wynagrodzi widok łanów kwitnących kaczeńców, a także kwitnące zawilce, żywce i miodunki.
Źródło: RDLP w Krośnie
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.