Dzisiaj jest: 5.5.2024, imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara

Gdzie najlepiej szukać pracy w Krośnie i okolicach?

Dodano: 9 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Gdzie najlepiej szukać pracy w Krośnie i okolicach?

Województwo podkarpackie znane jest z wysokiego poziomu bezrobocia i dość trudnej sytuacji na rynku pracy, która nierzadko zmusza mieszkańców do emigracji zarobkowej. Jednak wyjazd do innego regionu za pracą nie zawsze jest konieczna, warto natomiast sprawdzić, do kogo kierowane są najczęściej ogłoszenia o pracę w Podkarpackiem. W różnych częściach Polski niektóre zawody są bardziej poszukiwane niż inne, np. we Wrocławiu brakuje nauczycieli i pracowników budowlanych, a w Warszawie lekarzy i kierowców autobusów. Na kogo zatem czeka praca w Krośnie, a kto może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia? Sprawdź, jak prezentuje się tegoroczna prognoza zapotrzebowania na zawody w powiecie krośnieńskim.

Praca w województwie podkarpackim – jakich pracowników szukają pracodawcy?


Bezrobocie na Podkarpaciu w kwietniu 2023 roku osiągnęło poziom 8,8%, co przy wskaźniku 5,2% dla całego kraju daje drugie miejsce wśród regionów o najwyższej stopie bezrobocia – na pierwszym miejscu znalazło się województwo warmińsko-mazurskie (8,9%). Zgodnie z danymi PUP Krosno w porównaniu do marca tego roku liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 68 – zarejestrowanych jest 2949 bezrobotnych.

Osoby poszukujące pracy powinny zdawać sobie sprawę, że znalezienie stanowiska, które spełni ich oczekiwania i będzie odpowiadało kwalifikacjom zawodowym, może zająć nieco dłużej niż zakładały. Mimo to praca w Dukli jest dostępna w całym regionie dostępna w wielu zawodach, w których wciąż brakuje chętnych do pracy. Wiele ofert można znaleźć na Praca.pl, wpisując miejscowość Dukla. Kogo szukają pracodawcy?

Jak wskazuje Barometr Zawodów, praca w województwie podkarpackim dostępna jest między innymi dla: kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharzy, lekarzy, magazynierów, mechaników pojazdów samochodowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, pielęgniarek i położnych, robotników budowlanych, samodzielnych księgowych, spawaczy i ślusarzy.

Zawody, w których panuje nadwyżka osób poszukujących pracy


Praca w województwie podkarpackim będzie szczególnie trudna do znalezienia, jeśli szukasz zatrudnienia w jednym z zawodów, w których aktualnie prognozowana jest nadwyżka poszukujących pracy. Według badania przeprowadzonego przez Barometr Zawodów w 2023 roku Podkarpacie nie będzie miało wiele do zaoferowania dla osób, które chcą zatrudnić się na takich stanowiskach jak:
 
  • ekonomiści;
  • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy;
  • pracownicy administracyjni i biurowi;
  • pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej;
  • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych;
  • specjaliści ds. administracji;
  • specjaliści technologii żywności i żywienia.
Pod tym względem sytuacja w powiecie krośnieńskim wygląda nieco lepiej. Praca w Krośnie czy praca Dukla będzie trudniej dostępna jedynie dla 3 grup zawodowych – są to:
 
  • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
  • pracownicy administracyjni i biurowi,
  • sprzątaczki i pokojowe.

Praca w powiecie krośnieńskim a zawody deficytowe – gdzie warto szukać pracy?


Jeśli szukasz pracy w Krośnie i okolicach, znalezienie zatrudnienia ułatwi ci rozeznanie się w lokalnym rynku pracy. Wiedząc, w jakich zawodach prognozowany jest deficyt poszukujących pracy, możesz zaplanować rozwój zawodowy, tak aby zwiększyć swoją konkurencyjność w oczach potencjalnych pracodawców.

Najnowsze badania wskazują, że praca w powiecie krośnieńskim to zajęcie dla osób o konkretnych umiejętnościach – w aż 10 zawodach panuje duży deficyt poszukujących pracy. To blacharze i lakiernicy samochodowi, cieśle i stolarze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie budownictwa, inżynierowie mechanicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, spawacze. Braki kadrowe wynikają z braku wymaganych uprawnień lub warunków pracy, które nie odpowiadają kandydatom.

Zawody deficytowe to również szansa dla uchodźców, którzy lokalnie szukają stałego zatrudnienia. Inna łatwo dostępna praca dla Ukraińców to między innymi: betoniarze i zbrojarze, ceramicy przemysłowi, cukiernicy, diagności samochodowi, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, graficy komputerowi, kierownicy budowy, piekarze, pomoce kuchenne, projektanci i administratorzy baz danych, robotnicy obróbki drewna, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, szefowie kuchni czy technicy mechanicy.