Dzisiaj jest: 3.5.2024, imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Gmina Dydnia: 17 Festiwal Folklorystyczny „Dzieci Gór i Dolin” przeszedł do historii [ZDJĘCIA]

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Gmina Dydnia: 17 Festiwal Folklorystyczny „Dzieci Gór i Dolin” przeszedł do historii [ZDJĘCIA]

W niedzielę 25 czerwca br. stadion w Niebocku po raz 17. zapełnił się zespołami tanecznymi z Gruzji, Macedonii, Serbii i Słowacji i Polski podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Dzieci Gór i Dolin” Niebocko 2023. Gala finałowa rozpoczęła się od prezentacji zespołów:

Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca “Kalina” z Niebocka – założony w 2003 roku, działający przy Zespole Szkół w Niebocku. W skład zespołu wchodzi grupa starsza licząca 16 uczniów (Duża Kalina) i grupa młodsza licząca również 16 uczniów (Mała Kalina). Obydwie grupy prowadzi choreograf Tomasz Rożek. Opiekunkami zespołu są pani Beata Ziółkoś–Florek i Ewa Wojnicka.

Drugim zespołem był Flying Georgians z Tbilisi w Gruzji – założony w 1996 roku. Obecnie kierownikiem zespołu jest David Kikvadze, natomiast choreografem jest Kakhaber Barbakadze. W zespole tańczy 16 tancerzy i 19 tancerek. Gruzińscy tancerze są jedynymi mężczyznami na świecie, którzy tańczą na palcach.

Trzeci to zespół Kud Stobi z Gradska w Macedonii – liczący około 100 członków w różnym wieku podzielonych na 3 grupy: małą, średnią i dużą. Do Niebocka przyjechało 10 tancerzy i 18 tancerek. Kud Stobi uczestniczył na międzynarodowych festiwalach: w Serbii, Polsce, Rumunii, Niemczech, Francji i Turcji. Kierownikiem zespołu jest Miroslav Gjorgjiev.

Czwarty zespół – Izdebczanka z Izdebek – powstał w 2009 roku, w ramach projektu „Na ludową nutę” jako szkolny reprezentacyjny zespół folklorystyczny. Po oficjalnym debiucie zespół rozpoczął swoją działalność, reprezentując szkołę, Izdebki i gminę Nozdrzec podczas uroczystości gminnych i powiatowych. Obecnie tworzą go trzy grupy uczniów od najmłodszych do najstarszych klas Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Izdebkach. Prezentują tańce krośnieńskie, lasowiackie, lubelskie czy polskie tańce narodowe takie jak: krakowiak, mazur, polonez.

Piątym zespołem, który zaprezentował się  w Niebocku był  Kud Vojvoda Katic z Mladenovac w Serbii – powstał w 1896 r. i w zeszłym roku obchodził 127 lat istnienia. W zespole tańczą 22 tancerki i jeden tancerz. Kierowniczką jest Nebojsa Matejic. Łącznie liczy ponad 150 członków, którzy dzielą się na różne sekcje folklorystyczne i muzyczne. W repertuarze Kud Vojvoda Katic jest dużo choreografii, które ilustrują ducha i tradycję Serbii. Grupa dziecięca tego zespołu należy do najlepszych w regionie.

Szósty to Detsky Folklorny Subor „Liptacik” w Ruzomberok na Słowacji – zespół założony 1 września w 2008 r., liczy 15 tancerzy i 14 tancerek. Wielokrotnie występował na największych festiwalach na Słowacji w Východnej i Likavce oraz na festiwalach w Czechach, Polsce, Francji i Rumunii. Obecnymi liderami zespołu są: opiekunowie: Michaela Apolenárová oraz Igor Littva. Muzykę folklorystyczną dla dzieci prowadzi Vladimír Struhár, a główne skrzypce gra Pavol Papúch.

Ostatni z zespołów przyjechał z Jasła, a byli to Mali Jaślanie, który powstał w 2020 r. i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle. Kierownikiem jest Bogusław Banaś. W zespole tańczy 14 tancerek i 2 tancerzy. W styczniu 2022 r. grupa w kolędowaniu w Jastrzębi o „Diamentową kobyłkę” zdobyła III miejsce. W czerwcu 2022r. zespół brał udział w Festiwalu Dzieci Gór w Rabce.

Dzieci Gór i Dolin to to jedna z największych imprez tanecznych odbywających się w województwie podkarpackim. Od początku organizuje ją Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia dzięki wsparciu finansowemu województwa podkarpackiego, powiatu brzozowskiego, gminy Dydnia, Lasów Państwowych i prywatnych darczyńców. Patronat honorowy objęli:  poseł na Sejm RP – Piotr Uruski oraz radna sejmiku województwa podkarpackiego – Monika Brewczak.

Zaproszonych gości, zespoły i mieszkańców przywitała wójt gminy Dydnia Alicja Pocałuń, wyrażając swoje uznanie dla organizatorów tego przedsięwzięcia, wymagającego ogromu wysiłku, zapewniła też o dalszym wspieraniu tej tanecznej imprezy, która wspaniale wpisała się w kalendarz imprez odbywających się na terenie gminy. Podziękowała za zaangażowanie i wytężoną pracę wszystkim organizacjom i instytucjom, w tym pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni, Zespołu Szkół w Niebocku, KGW w Niebocku, druhom ochotnikom OSP w Niebocku i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do kolejne edycji tego tanecznego święta a przede wszystkim promocji gminy.

Głos zabrał również prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Dydnia a jednocześnie wicestarosta brzozowski Jacek Adamski, który powitał wszystkich, podziękował za wsparcie darczyńcom i sponsorom, bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć, przyłączył się do podziękowań pracownikom GOK-u i wszystkim instytucjom zaangażowanym, powitał zespoły, które przyjęły zaproszenie i pierwszy raz w Polsce prezentują swoją kulturę i tradycje. Na koniec zaprosił do wspólnej zabawy.

Pod wrażeniem imprezy, która od 17 lat odbywa się na terenie gminy byli również posłowie, którzy objęli honorowym patronatem wydarzenie. Pochwalili pomysł podtrzymywania kultury i tradycji przez młodych ludzi, również pochodzących z gminy Dydnia, gdyż ten festiwal jest efektem popularności i działalności od wielu lat zespołu Kalina, który reprezentuje Niebocko i gminę Dydnia w Polsce i zagranicą.  

Na koniec tanecznych pokazów przed publicznością wystąpiła gwiazda wieczoru zespół Stropkoviani ze Słowacji.

Grupa muzyczna Stropkoviani to młodzi, pełni energii muzycy ze wschodniej Słowacji, chętnie eksperymentujący muzycznie. Zespół ten brał udział w czesko-słowackiej edycji Mam Talent w 2016 r. Stropkoviani zawojowali muzyczną scenę swoim występem. Festiwal zakończył się zabawą taneczną z zespołem „Just Band”. Nam pozostaje zaprosić Państwa już za rok na 18. edycję Festiwalu, wyjątkową, gdyż osiągnie już pełnoletniość.
Źródło: Gmina Dydnia