Dzisiaj jest: 8.5.2024, imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej

Do 22 maja mają czas osoby, które rozliczały w 2022 r. dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień tego roku. W tej składce trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej przekazuje się w dokumencie za kwiecień 2023 roku. Co istotne ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie to mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. ZUS deklaruje wsparcie w przedsiębiorcom.  Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas wizyty u doradcy płatnika składek w placówce ZUS, e-wizyty, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem cot@zus.pl –wyjaśnia Wojciech Dyląg - regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Pamiętaj o aktualizacji danych

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Płatnika powinni pamiętać o aktualizacji danych. „Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. należy dokonać aktualizacji. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do przygotowania rocznego rozliczenia składki” – wyjaśnia rzecznik.
Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia. Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości.

Jednocześnie wskazano, że jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA (blok XII). Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA (blok III. F). Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja. Zakład dostosuje programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępni w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Rozliczać składki zdrowotnej nie muszą osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoby współpracujące – przypomina rzecznik ZUS.

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je złożyć najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 30 czerwca 2023 r.
 
 
Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim