Dzisiaj jest: 31.5.2023, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Bądź ostrożny - dzikie zwierzęta na drodze

Dodano: 2 miesiące temu
Redakcja poleca!
Bądź ostrożny - dzikie zwierzęta na drodze

Zdarzenie drogowe z udziałem dzikiego zwierzęcia może być niebezpieczne dla osób podróżujących pojazdami. Dla tego przeworscy policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach, gdzie widzimy znak A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takich zdarzeń drogowych na terenie powiatu przeworskiego odnotowujemy coraz więcej.

Dzikie zwierzęta na drodze można spotkać przez cały rok, jednak wczesną wiosną, gdy na polach nie ma już śniegu, zdarza się to częściej, a tym samym wzrasta ryzyko wypadku lub kolizji z udziałem sarny czy dzika. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych, których nie brakuje w naszym terenie.
 

Z tego względu apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicach lasów, łąk i pól. Nie lekceważmy znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują. Kierowca jadący z nadmierną prędkością może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować, czy wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze, a zderzenie samochodu ze zwierzęciem wybiegającym na jezdnię może być groźne w skutkach, a nawet skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i pasażerów pojazdu. Od początku roku na terenie powiatu przeworskiego odnotowano 15 zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej.
 

Policjanci apelują o ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Źródło: KPP Przeworsk