Dzisiaj jest: 19.5.2024, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Ostatnia szansa, aby wziąć udział w V edycji Akademii Protolab!

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
Ostatnia szansa, aby wziąć udział w V edycji Akademii Protolab!

Tylko do piątku, 10 marca trwają zapisy do V edycji Akademii ProtoLab. W ramach tego programu, uczniowie, studenci i innowatorzy z Podkarpacia mogą opracować koncepcję projektową, a w kolejnych etapach realizować ją w przestrzeniach PCI ProtoLab.

Dotychczasowe cztery edycje Akademii ProtoLab ukończyło ponad 100 uczestników. Wśród nich znaleźli się przede wszystkim uczniowie i studenci, którzy - pod okiem mentorów - pracowali nad własnymi koncepcjami projektowymi.
 
Damian Kobyliński, student Politechniki Rzeszowskiej i uczestnik pierwszejedycji programu, wraz z zespołem opracował projekt MyVolunteer.  To platforma łącząca ze sobą osoby, firmy potrzebujące pomocy wolontariuszy z grupą ochotników zarejestrowanych na platformie. - Po zakończeniu Akademii zaangażowałem się w inny projekt, wykorzystując zdobyte w programie umiejętności.  To właśnie m.in. dzięki tym kompetencjom, wraz z zespołem ze szkoły średniej zdobyłem  wyróżnienie jako laureat konkursu Explory 2022.  Obecnie udzielam się w działania Koła Naukowego Machine Learning, biorę udział w hackathonach - mówi Damian Kobyliński.
 
Jednym z mentorów V edycji Akademii ProtoLab jest Krystian Cisek, który w ubiegłym roku był uczestnikiem tego programu. Jego zespół opracował wówczas projekt, który ma udostępniać grupie interesariuszy (w szczególności: organizacjom rządowym i pozarządowym, przedsiębiorcom, klientom indywidualnym) dane opisujące bieżący stan zanieczyszczenia powietrza wykorzystując przy tym obrazowanie satelitarne. - Udział w drugiej edycji Akademii ProtoLab w tematyce lotnictwa i kosmonautyki był dla mnie inspirującym przeżyciem. Miałem szansę poznać doświadczenia ludzi, którzy - tak jak ja wtedy - studiowali na Politechnice, a dziś pracują w branży lotniczej i swoim wkładem przyczyniają się do rozwoju tych gałęzi techniki. Doświadczenia z Akademii pomogły mi uwierzyć, że ja też mogę w przyszłości pracować nad dużymi i ważnymi projektami. Dziś, już jako absolwent Politechniki jestem inżynierem ds. oprogramowania w Boeing AvionX i wraz z zespołem tworzę oprogramowanie, które ma zastosowanie w samolotach pasażerskich - mówi Krystian Cisek.
 
Wśród absolwentów ostatniej edycji Akademii znaleźli się Weronika Giza i Jakub Szela. Opracowali oni koncepcję dotyczącą dwóch aplikacji: edukacyjnej (LEAF) i komercyjnej (PINE). Aplikacja LEAF umożliwia naukę różnych gatunków drzew i liści, natomiast głównym założeniem aplikacji PINE jest możliwość szybkiego wykrywania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. - Dzięki udziałowi w Akademii ProtoLab przede wszystkim poszerzyliśmy swoją wiedzę m.in. z obszaru tworzenia modeli biznesowych czy podstaw zarządzania projektami. Nawiązaliśmy wartościowe kontakty, które usprawnią realizację naszego projektu. Polecamy udział w Akademii każdemu, kto interesuje się technologiami, zrównoważonym rozwojem i chce rozwijać swój innowacyjny projekt -mówi Weronika Giza.
 
Zajęcia w ramach Akademii ProtoLab odbywają się online. Aby zgłosić się do udziału, należy wypełnić formularz na stronie internetowej: https://event.pcinn.org/akademiaprotolab.
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa Podkarpacki Kurator Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Polska Agencja Rozwoju Regionalnego, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Partnerami merytorycznymi tej edycji Akademii jest Xebia Poland oraz Boeing.