Dzisiaj jest: 6.5.2024, imieniny: Beniny, Filipa, Judyty

Dzwon “Głos Nienarodzonych” zabrzmiał w Brzozowie [FILM] [ZDJĘCIA]

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!
Dzwon “Głos Nienarodzonych” zabrzmiał w Brzozowie [FILM] [ZDJĘCIA]


Aby obejrzeć film w jakości 4K prosimy kliknąć w koło zębate - jakość - 2160p50

W sobotę, 15 października na płycie Rynku stanął dzwon. Każdy, kto w niego uderzył, symbolicznie oddawał cześć dzieciom poczętym, którym ze względu na aborcję nie było dane się urodzić. Wydarzenie odbyło się w ramach Renowacji Misji Świętych w Brzozowie, podczas których słowo Boże głosili od 13 do 16 października misjonarze ks. Aleksander Radecki i ks. Janusz Zabłocki.
 
Data zbiegła się z obchodami Dnia Dziecka Utraconego, która została ogłoszona w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych jako Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. Na dzień obchodów wybrano 15 października - to uśredniona data porodu, jeśli ciąża rozpoczęłaby się 1 stycznia. W Polsce Dzień Dziecka Utraconego obchodzimy od 18 lat.
 
Spotkanie modlitewne na Rynku poprzedziła Msza Święta po zakończeniu której kapłani wraz z wiernymi przeszli w uroczystej procesji ul. Mickiewicza do dzwonu. Pochodowi oraz modlitwom towarzyszył śpiew chóru bazyliki kolegiackiej, którego dyrygentem jest organista Damian Kuliga.
 
Z okazji tak wyjątkowego wydarzenia swoją obecnością zaszczycili: poseł Ziemi Brzozowskiej Adam Śnieżek, burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, starosta brzozowski Zdzisław Szmyd, dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Jerzy Ferdynand Adamski, przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie Henryk Kozik, dyrektor Zarządu Powiatu Brzozowskiego Wiesław Marchel, europoseł Bogdan Rzońca oraz członek Zarządu Powiatu Brzozowskiego Adam Jajko.
 
“Głos Nienarodzonych”
 
- (…) dzisiaj koncentrujemy naszą uwagę na tym o to dzwonie nienarodzonych…, dzwonie życia - powiedział we wstępie ks. Aleksander Radecki. Dodał, aby przyjrzeć się temu symbolowi, zapamiętać i pokochać. Misjonarz apelował także do zgromadzonych aby: - Podziękować tym, którzy są inicjatorami tego świętego projektu. Ale przede wszystkim, wziąć w obronę życie. To najbardziej bezbronne, to najbardziej pokorne. To, które Bóg z całym zaufaniem przekazuje nam pod opiekę.
 
Ważący blisko tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak" im. Niepokalanego Poczęcia NMP. Na zewnętrznej ścianie dzwonu znajduje się zdobienie w kształcie łańcucha DNA, który przedstawia kod genetyczny rodziców oraz odlew USG dziecka poczętego, którego strzegą cherubini. Jest też odlew tablic symbolizujących Dekalog oraz m.in. słowa:
 
- Piątego przykazania “Nie będziesz zabijał”,
- Obrońcy życia, bł. ks. Jerzego Popiełuszki “Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”.
 
Zanim wszyscy zgromadzeni podeszli by uderzyć na znak solidarności z życiem, wspólnie odśpiewali Litanię do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych oraz odmówili modlitwę w intencji narodu. Tekst litanii napisała prof. Halina Bursztyńska, a muzykę skomponował krakowski katecheta, kompozytor i organista Michał Niemiec. 
 
-  Niech będzie ukojeniem dla tych, którzy taki cichy dramat w swoich rodzinach…, swoich sercach przeżyli. Niech będzie też pokorną prośbą za wszystkich, którzy ratują ludzkie życie, którzy temu życiu służą (…) - mówił o modlitwie błagalnej do Maryi ks. Radecki.
 
W dzwon uderzali duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści i mieszkańcy Brzozowa. Jako pierwszy uderzył proboszcz parafii pod wezwaniem Przemienia Pańskiego w Brzozowie ks. prałat Franciszek Goch.
 
Dźwięk “Głosu Nienarodzonych” ma budzić sumienia ludzi, uwrażliwiać i prowadzić do zmian na płaszczyźnie duchowej i legislacyjnej.