Dzisiaj jest: 31.5.2023, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Noś odblaski – bądź widoczny na drodze!

Dodano: 8 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Noś odblaski – bądź widoczny na drodze!

Jesienna aura - poranne mgły, opady deszczu, szybciej zapadający zmrok - coraz częściej towarzyszą kierującym pojazdami. Te czynniki powodują, że zbyt późno mogą oni zauważyć pieszych i rowerzystów poruszających się drogą. Dlatego sanoccy policjanci przypominają, jak ważne dla zwiększenia widoczności, a tym samym bezpieczeństwa, jest noszenie odblasków.

Duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze ma widoczność. Pieszy ubrany w ciemny strój, poruszający się po zmroku, jest widziany przez kierującego z odległości około 30 metrów. Natomiast mający na sobie elementy odblaskowe staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Zwiększenie widoczności na drodze może uratować życie, dlatego zadbajmy o to, by odblaski stały się nieodzownym elementem garderoby naszych dzieci, starszych członków rodziny oraz nas samych.

Przypominany również, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym - piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Nośmy odblaski, bądźmy widoczni na drodze -  nawet kiedy poruszamy się w obszarze zabudowanym. Mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski. Warto w warunkach niedostatecznej widoczności zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć odblask niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze. Dajmy dobry przykład i od najmłodszych lat wpajajmy takie bezpieczne nawyki naszym dzieciom.
Źródło: KPP Sanok