Dzisiaj jest: 27.4.2024, imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Nadleśnictwo Baligród „Leśną instytucją roku 2014”

Dodano: 9 lat temu
Redakcja poleca!
Nadleśnictwo Baligród „Leśną instytucją roku 2014”

BALIGRÓD/POWIAT LESKI. Kapituła „Przeglądu Leśniczego” przyznała swe coroczne dębowe statuetki i tytuły: Nadleśnictwo Baligród zostało „Leśną instytucją roku 2014” zaś Jacek Frankowski – „Leśnikiem roku 2014”. Wyróżnienia przyznano już po raz XVI.

Nadleśnictwo Baligród otrzymało tytuł instytucji szczególnie zasłużonej dla polskiego leśnictwa w roku 2014 m.in. za: dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego, czego istotnym przykładem jest renowacja historycznego budynku „Kuźmakówki", będącego obecnie siedzibą Nadleśnictwa. Doceniono też prowadzenie przez baligrodzkich leśników profilu na Facebook'u o rekordowej w skali kraju liczbie „polubień", jak również „z pasją udostępnianie lasu społeczeństwu, np. w Dolinie Łopienki czy w Dolinie Rabskiego Potoku i aktywną ochronę przyrody skierowaną np. ku poprawie siedlisk żerowych żubrów. Zwrócono uwagę na skuteczne prezentowanie walorów przyrody i roli gospodarki leśnej w programie TVP „Las bliżej nas", prowadzonym przez leśników z Baligrodu. Kapituła podkreśliła zaangażowanie pracowników tej jednostki w sferze społecznej, poprzez organizację wielu imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i promocyjnym (np. zawody „Tropem wilka i rowerów kilka", narciarskie tropienie „Na Hu-Ra"). Potwierdzeniem dbałości o zachowanie bogactwa przyrodniczego i jego promocję jest zrealizowana w 2014 r. znakomita diaporama „Przyroda Nadleśnictwa Baligród".

Tytuł „Leśnika roku 2014" otrzymał Jacek Frankowski, absolwent Wydziału Leśnego SGGW, satyryk, karykaturzysta. Kapituła podkreśliła jego wieloletnie, prowadzone z pasją zgłębianie tematów związanych z historią Lasów Państwowych i losów ludzi lasu, osobiste zaangażowanie się i niejednokrotnie własnym staraniem i na własny koszt prowadzenie licznych kwerend zmierzających do odnalezienia materiałów dokumentujących zasługi leśników. Jacek Frankowski zrealizował film „Bieszczadzka Kolejka Leśna – podróż sentymentalna", jak również wiele filmów o leśnikach, np. o pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych Adamie Lorecie, majorze Mieczysławie Tarchalskim – dowódcy Batalionu „Las" Armii Krajowej, Kazimierzu Chrząstowskim – hubalczyku: Ludomirze Benedyktowiczu – powstańcu styczniowym; Wojciechu Fonderze – hodowcy lasu. Miał też wielki wkład w akcję „Stop zaśmiecaniu lasów", promującą właściwe postawy w społeczeństwie. Na rysunkach satyrycznych utrwalił też wizerunki wielu leśników. Do tej pory tytuł „Leśnej instytucji roku" z terenu Podkarpacia otrzymała Fundacja Pomoc Leśnikom w Krośnie (2007) i Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej (2010).
Źródło: RDLP Krosno