Dzisiaj jest: 6.5.2024, imieniny: Beniny, Filipa, Judyty

I Festiwal Tygiel Kultury. Wschód Południa

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!
I Festiwal Tygiel Kultury. Wschód Południa

I Festiwal Tygiel Kultury. Wschód Południa organizowany jest przez Brzozowski Dom Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022. Festiwal odbedzie sie w dniach 10–11.09.2022 r. w Brzozowie, Stadion MOSiR, ul. Legionistów 3.
 
W projekcie spotkaja sie reprezentanci trzech grup kulturowych – potomkowie Łemków, Pogórzan i Dolinian, zamieszkujacych dawniej okolice Brzozowa, Dynowa, Krosna, Komanczy, Jaslisk, Sanoka i Zagórza, członkowie kapel i osoby zaangazowane w ruch folklorystyczny. Podczas festiwalu odbedzie sie koncert oparty na piesniach i motywach muzycznych wymienionych grup oraz fragmentach wspomnien najstarszych mieszkanców regionu i osób wysiedlonych po II wojnie swiatowej. W ramach przygotowania do koncertu przeprowadzane sa warsztaty i konfrontacje muzyczne dla uczestników rekrutujacych sie sposród osób zainteresowanych folklorem muzycznym. Warsztaty poprowadza muzycy, pasjonaci muzyki tradycyjnej i znawcy folkloru. Nad całoscia procesu czuwa duet kompozytorsko-dyrygencki: Aleksandra Kopp oraz Albert Steczkowski. Podczas festiwalu odbeda sie równiez koncerty z udziałem wielu wykonawców prezentujacych muzyke tradycyjna i folkowa. Wystapia m.in. Kapela Bukowianie, Kapela Graboszczanie, Kapela Młoda Przepióreczka, zespoły Młoda Harta, Widymo i Tołhaje oraz Paweł Płoskon (lira korbowa i spiew). W sobote w koncercie głównym
 
Tygiel Kultury zagraja muzycy:
 
Michał Zaborski – altówka
Igor Wisniewski – gitary
Radek Polakowski – akordeon, skrzypce, spiew
Dominik Jabłkowski – kontrabas, gitara basowa
Szymon Madej – perkusja
Albert Steczkowski – kornet, instrumenty klawiszowe, aranzacje
 
oraz

Paweł Płoskon – lira korbowa, spiew
Młoda Harta
Zespół Widymo

I Festiwal Tygiel Kultury. Wschód Południa jest wydarzeniem, które zapoczatkuje coroczny cykl spotkan z muzyka tradycyjna, a w kolejnych edycjach rozszerzac bedzie zakres odbiorców, właczajac w zajecia warsztatowe grupy najmłodszych oraz poszerzajac zakres merytoryczny o watki sasiednich kultur „pogranicza”, takze tych spoza granic Polski (Ukraina, Wegry, Rumunia, Słowacja, etc.) oraz łaczac rózne gatunki muzyczne z tradycyjnym dorobkiem kultury ludowej.