Dzisiaj jest: 3.5.2024, imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

W Leżajsku uruchomiono kocioł gazowo-parowy

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!
W Leżajsku uruchomiono kocioł gazowo-parowy

W należącej do Veolii ciepłowni w Leżajsku został uruchomiony kocioł gazowo-parowy, który zapewnia energię dla obiorców przemysłowych i mieszkańców. To kolejna inwestycja zrealizowana przez Grupę Veolia term. Celem strategicznym jest całkowita dekarbonizacja, a w perspektywie neutralność klimatyczna.

W Leżajsku, w ciepłowni należącej do Veolia Wschód, uruchomiono nowy kocioł gazowo-parowy o mocy 2,77 MW w zabudowie kontenerowej oraz dwa – wcześniej oddane do użytku - kotły gazowe o mocy 2,71 MW i 2,64 MW. Wykorzystanie gazu w produkcji ciepła zmniejszy udział węgla w lokalnym miksie energetycznym i pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w mieście i okolicach.

– W dobie obecnych wyzwań klimatycznych transformacja ekologiczna jest dla Veolii celem nadrzędnym. Musi być ona przeprowadzona w sposób sprawiedliwy, bezpieczny i dopasowany do lokalnych warunków. Każda podobna inicjatywa jest dla nas ważna. Pozwala z jednej strony zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, a z drugiej zwiększyć bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców – mówi Magdalena Bezulska, prezes zarządu Veolia term.
 
Grupa zarządza sieciami ciepłowniczymi w 60-ciu polskich miastach. Transformacja systemów ciepłowniczych na efektywne energetycznie oraz dostosowanie ich do nowych wytycznych środowiskowych jest istotnym elementem strategii Grupy Veolia. Zakłada ona, że do 2030 roku w każdym z miast, w których działa, wyeliminowane zostanie spalanie węgla, a w 2050 roku osiągnięta zostanie neutralność klimatyczna.
 
- Jednym z priorytetów dla władz samorządowych Leżajska jest ochrona środowiska. Poprawiamy jakość życia, dlatego takie inwestycje są szczególnie cenne. Nie bez znaczenia jest również wzrost bezpieczeństwa energetycznego i zróżnicowanie paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła - mówi Ireneusz Stefański, burmistrz Leżajska.
 
Strategia dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Leżajsku zakłada kolejne etapy: dalszą modernizację ciepłowni i w ciągu najbliższych 7 lat całkowite odejście od spalania węgla.
 
- Dostosowanie się do nowych standardów emisyjnych wiąże się z koniecznością modernizacji ciepłowni i dalszych działań eliminujących węgiel. Plany Veolii Wschód obejmują m.in. wprowadzanie biomasy czy wykorzystanie paliw alternatywnych. Będziemy wdrażać rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców i niosą korzyści dla środowiska – mówi Janusz Lewicki, prezes zarządu spółki Veolia Wschód. – Zwiększamy wykorzystanie miejskiej sieci. Jeszcze w tym roku podłączymy do niej szkołę i basen. Dalsze inwestycje w rozwiązania takie jak automatyzacja węzłów cieplnych czy podłączanie do sieci kolejnych odbiorców spowoduje większą efektywność dostawy ciepła w mieście – podsumowuje. 
Źródło: Informacja Prasowa