Dzisiaj jest: 29.6.2022, imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Terytorialsi za półmetkiem swojej drogi do złożenia przysięgi wojskowej

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!
Terytorialsi za półmetkiem swojej drogi do złożenia przysięgi wojskowej

W najbliższą niedzielę, 22 maja, w Rzeszowie, odbędzie się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Terytorialsi będą przysięgać przed Urzędem Wojewódzkim.

W najbliższą niedzielę, 22 maja, w Rzeszowie, odbędzie się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Terytorialsi będą przysięgać przed Urzędem Wojewódzkim.

Żołnierze szkolenia podstawowego, tzw. szesnastki (od 16-tu dni szkolenia) są za półmetkiem swojej drogi do złożenia przysięgi wojskowej. Obecnie na poligonie w Nowej Dębie ochotnicy intensywnie zgłębiają praktyczną wiedzę od doświadczonej kadry instruktorskiej m.in. nt. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, szkolenia strzeleckiego czy pierwszej pomocy. Ćwiczą również rzut granatem ćwiczebnym, który w praktyce wygląda tak samo, jak granatem bojowym.

Podczas szkolenia do ochotników na poligonie w Nowej Dębie zwrócił się dowódca brygady płk Michał Małyska: - Wszystkich łączy miłość do Ojczyzny, szacunek dla munduru i gotowość do poświęceń dla dobra wspólnego. Jako ochotnicy by służyć ojczyźnie jesteście bardzo ważnym elementem naszej formacji.

16 dni to dopiero początek. Cały cykl szkolenia żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej trwa 3 lata. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, gdzie stawia się na pogłębienie wiedzy, którą ochotnicy zdobyli na szkoleniu podstawowym. Drugi rok to szkolenie specjalistyczne, na którym zgłębiają wiedzę ukierunkowaną do swojej specjalności wojskowej, np. saper, medyk, strzelec wyborowy, łącznościowiec czy też w grupie dowódczej. Trzeci rok to etap zgrywający na poziomie pododdziału. Każdy etap kończy się 14-dniowym, poligonowym szkoleniem zintegrowanym.

Cały proces szkolenia został przemyślany. Nie mniej ważne jest uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Podstawowe uzbrojenie żołnierza WOT to karabinek 5,56 mm MSBS Grot. Zależnie od stanowiska służbowego i pełnionej funkcji w pododdziałach lekkiej piechoty można jeszcze spotkać m.in. lekki moździerz piechoty LMP-2017, karabiny wyborowe, samopowtarzalne pistolety VIS 100 czy wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin.

Zajęcia prowadzone przez wyszkolonych instruktorów 3.PBOT opierają się głównie na praktycznej nauce umiejętności takich jak: posługiwanie się bronią, poznanie zasad zachowania na współczesnym polu walki, a także udzielaniu pierwszej pomocy medycznej. Szkolenie taktyczne pozwala nabyć niezbędne zagadnienia potrzebne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych.

***

"Wakacje z WOT" startują już 25 czerwca! Wojska Obrony Terytorialnej to jedyny rodzaj sił zbrojnych, który pozwala łączyć naszą pracę zawodową w cywilu ze służbą w Wojsku Polskim. Terytorialsami mogą zostać uczniowie, studenci, pracownicy firm, instytucji, osoby bezrobotne. Prawie 20% stanu osobowego to kobiety a 32% żołnierzy ma wykształcenie wyższe. Jest to służba ochotnicza skierowana do obywateli polskich w wieku od 18 do 60 lat w korpusie szeregowych i 63 dla podoficerów i oficerów.

Kandydaci, którzy chcą dołączyć do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i stać się żołnierzami Wojska Polskiego mają możliwość dołączenia do naszej formacji. Ochotnicy mogą udać się do właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji w celu złożenia wniosku o powołanie do służby lub skorzystać ze znacznie łatwiejszej opcji, jaką jest nawiązanie kontaktu z rekruterem ze swojego powiatu. Kontakt do wybranego rekrutera można w szybki sposób odszukać pod adresem: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl
Źródło: Informacja Prasowa
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.