Dzisiaj jest: 26.7.2021, imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima

Medyka: Pakistańczyk i Turek zatrzymani podczas kontroli granicznej

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!
Medyka: Pakistańczyk i Turek zatrzymani podczas kontroli granicznej

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy usiłowali przekroczyć granicę na podstawie fałszywych tytułów pobytowych. Za podróbki portugalskiego i włoskiego dokumentu zapłacili odpowiednio pięć tysięcy i tysiąc euro.

Oba zdarzenia miały miejsce na drogowym przejściu granicznym w Medyce.

W sobotę (5 czerwca) do kontroli na wjazd zgłosił się 21-letni obywatel Pakistanu. Oprócz paszportu wydanego w jego ojczyźnie, do kontroli przedstawił również portugalską kartę pobytu. Tego typu dokument uprawnia do pracy i zamieszkania na terytorium Portugalii oraz swobodnego przemieszczania się po krajach UE. Wnikliwa kontrola dokumentu wykazała wiele nieprawidłowości. Analiza z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia jednoznacznie potwierdziła brak kilku zabezpieczeń wykorzystywanych w tego typu dokumentach. Mężczyzna przyznał, że dokument za który zapłacił na Ukrainie 5 tys. euro jest fałszywy.

Z kolei w miniony weekend  (12 czerwca), do odprawy granicznej zgłosił się 27-letni obywatel Turcji. Cudzoziemiec usiłował wjechać do Polski na postawie paszportu oraz podrobionego włoskiego tytułu pobytowego. Mężczyzna przyznał, że podróbkę kupił przez internet płacąc za nią tysiąc
euro.


Obaj cudzoziemcy zamierzali przedostać się do Niemiec i tam się osiedlić. Usłyszeli zarzuty wykorzystania fałszywych dokumentów i próby nielegalnego przekroczenia granicy. Dobrowolnie poddali się karze pozbawienia wolności w zawieszeniu i zostali zawróceni na Ukrainę. Sąd zdecyduje na jak długo otrzymają zakazy wjazdu do państw UE.

Od początki 2021 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia ujawnili już ponad 2 tys. fałszywych dokumentów, z czego sześć to tzw. karty pobytu. Większość z ujawnionych podróbek była związana z pracą cudzoziemców na terytorium RP.
Źródło: BiOSG
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.