Dzisiaj jest: 15.6.2021, imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Zbuduj własny zespół na hackathon

Dodano: 7 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Zbuduj własny zespół na hackathon

Dynamiczne osoby, różnorodność składu, umiejętne rozplanowanie pracy oraz obecność lidera to ważne czynniki sprawnego działania zespołu podczas maratonu projektowania. Dobrymi praktykami i wiedzą dla uczestników hackathonów, dzieli się prof. Ewelina Ferchow z Instytutu Technologicznego w Monterrey.

W dniach 6-8 listopada br. odbędzie się Spacehack, technologiczny hackathon, którego tematem jest szeroko rozumiany kosmos. Zadaniem dla uczestników jest stworzenie innowacyjnego rozwiązania z zakresu kosmonautyki dla tematów w jednej z trzech kategorii: robotyka i sztuczna inteligencja, aplikacje mobilne i webowe, gry. Podstawą do działania jest odpowiedni zespół.
 
Należy umiejętnie dobierać osoby, gdyż każda z nich musi wnosić określoną wartość do ekipy. Istotna jest dynamika i różnorodność składu oraz orientacja na końcowy wynik. W zespole ważny jest conector-łącznik, który odpowiada za komunikację i szuka partnerów do współpracy, dodatkowo maker-konstruktor poszukujący rozwiązań i tworzący prototyp oraz hacker posiadający praktyczne umiejętnościach informatyczne i elektroniczne. To oni gwarantują stworzenie projektu na określonym poziomie – mówi Eweliną Ferchow, światowy ekspert w dziedzinie innowacji.
 
Szefemzespołupodczas maratonu jest hustler-lider, który koordynuje całość prac. On przewodzi grupie, planuje pracę, rozpisuje konkretne zadania dla osób. Potrafi słuchać, przetwarzać informacje, jak również podejmuje kluczowe decyzje dla powodzenia ekipy. W momentach kryzysowych potrafi również motywować zespół do działania oraz buduje dobre relacje w teamie. Jego rolą jest kompleksowe zarządzanie projektem.
 
Profesor Ferchow sugeruje, by prace zespołu podzielić na krótkie etapy. – To wydajny i efektywny system, który nadaje pracy pewien pęd i szybkość. Tutaj ważna jest zasada małych kroków, które posuwają zespół do przodu. Krótkie sloty czasowe są kreatywne i bardziej efektywne. Pracę warto przerywać na tzw. „świeże powietrze” lub krótkie ćwiczenia energetyzujące, które przewietrzają umysł, ciałoi natlenią krew– dzieli się spostrzeżeniami, profesor Ferchowz Instytutu Technologicznego w Monterrey.

 
Finałem hackathonu jest prezentacja i ocena przez jury konkursu. Warto znać wcześniej kryteria, wytyczne zawarte w regulaminie i jakie elementy ocenia jury. – Trzeba umiejętnie sprzedać swoje rozwiązanie. Sugeruję, by „opakować” produkt w historię lub opowieść, która zainteresuje jury. Ważna jest osoba, która sprawnie komunikuje i „operuje” słowem. Wiedząc co i jak mówić, stworzy pozytywne zamieszanie wokół zespołu i produktu. Sukcesem jest również odpowiednia prezentacja, która pokaże oceniającym, że jesteśmy pewni swoich rozwiązań. To elementy, które powodują, że zespół wejdzie z jury na „wspólna falę” przybliżającą do końcowego sukcesu – podsumowała Ewelina Ferchow
 
Spacehack organizowany jest przez Podkarpackie Centrum Innowacji we współpracy z PrimeBit Games SA. Dla zwycięzców łączna pula nagród wynosi 14 tysięcy złotych. Nagrodą specjalną jest pobyt w Habitat Lunares, symulowanej bazie kosmicznej.Udział w wydarzeniu jest darmowy. Warunkiem umożliwiającym wzięcie udziału w technologicznym maratonie jest zarejestrowanie się poprzez prawidłowe wypełnienie formularza rejestracyjnego, nie później niż do dnia 06.11.2020 r. do godziny 15, pod adresem:https://app.evenea.pl/event/spacehack/
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.