Dzisiaj jest: 11.8.2022, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Łatwy kontakt z ZUS? Załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych

Dodano: 2 lata temu
Redakcja poleca!
Łatwy kontakt z ZUS? Załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych

Wnioski o świadczenie postojowe, dodatek solidarnościowy, „dobry start”, informacja o stanie konta w ZUS, symulacja hipotetycznej emerytury, podgląd wystawionych zwolnień lekarskich - z Platformy Usług Elektronicznych może skorzystać każdy klient, który ukończył 18 lat, założy konto na PUE i potwierdzi swoją tożsamość. Na Podkarpaciu PUE posiada już ponad 160 tys. osób.

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) jest wygodnym i bezpłatnym narzędziem, które ułatwia kontakty z ZUS. Dzięki niej przez Internet możemy załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, np. złożyć wnioski i dokumenty drogą elektroniczną, umówić się na wizytę w ZUS. Platforma umożliwia też wgląd do danych zgromadzonych w ZUS, zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi.

Platforma umożliwia dostęp do danych zgromadzonych między innymi na panelach:
 • ubezpieczonego (pracownicy, za których pracodawcy odprowadzają składki),
 • płatnika (firmy, instytucje które odprowadzają składki do ZUS),
 • świadczeniobiorcy (emeryci i renciści).
Pracownik może zobaczyć, czy płatnik składek zgłosił jego oraz członków rodziny do ubezpieczeń oraz czy rozliczył za niego należne składki. Może też sprawdzić stan swojego konta w ZUS lub obliczyć hipotetyczną wysokość emerytury, korzystając z kalkulatora emerytalnego. Ma również wgląd do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich.

Z kolei płatnik składek na PUE może skorzystać z aplikacji ePłatnik, za pomocąktórej m.in. zgłosi pracownika do ubezpieczeń, wypełni i przekaże dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem danych z bazy ZUS. Może również złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu i odebrać go na PUE oraz weryfikować bieżące rozliczenia.  Aby płatnik mógł wysyłać przez PUE wnioski, pisma i dokumenty, w tym dokumenty ubezpieczeniowe, musi mieć profil zaufany ePUAP bądź podpis elektroniczny potwierdzony certyfikatem kwalifikowanym.

Natomiast świadczeniobiorca na PUE może sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych mu świadczeniach, czyli emeryturach, rentach czy zasiłkach. Ma również dostęp do rozliczenia podatkowego (formularza PIT), może umówić się na wizytę w ZUS lub złożyć wniosek o zmianę swoich danych.


Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przebiega dwuetapowo. Najpierw musimy zarejestrować się wypełniając elektroniczny formularz na stronie www.zus.pl. Drugim etapem jest potwierdzenie tożsamości. Możemy to zrobić osobiście w placówce ZUS. Wystarczy mieć ze sobą dokument, który potwierdzi tożsamość, np. dowód osobisty. Tożsamość potwierdzimy też elektronicznie, jeśli mamy podpis elektroniczny (certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej).

Jeśli korzystamy z usług banku, który podpisał porozumienie z ZUS, a nasza tożsamość została potwierdzona, np. przy zakładaniu rachunku bankowego, to możemy zarejestrować i potwierdzić profil na PUE ZUSrównież za pomocą bankowości elektronicznej.

Dzięki profilowi mamy możliwość  składania wniosków m.in. o świadczenia z „tarczy antykryzysowej”, dodatek solidarnościowy czy „dobry start”. Zarezerwujemy również wizytę w wybranej placówce ZUS w określonym dniu i o określonej godzinie. Po zgłoszeniu się w ZUS-ie, w biletomacie na sali obsługi klientów podajemy swój login PUE. Po chwili zostaniemy przyjęci przez pracownika bez czekania w kolejce. By umówić się na wizytę, należy wybrać jednostkę ZUS, grupę spraw, której ma dotyczyć wizyta oraz jej termin. Spotkanie można anulować.

Profil na PUE nic nie kosztuje, a przynosi mnóstwo korzyści. Zachęcamy do zakładania i korzystania z tej usługi.

 
Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy 
w województwie podkarpackim
Komentarze
 • Это рабочая схема 2020 года.
  С поддержкойпомощью сего способа вы можете получить все собственно что угодно от https://telegra.ph/Metod-g2a-08-03 абсолютно даром. Данный эксплойт трудится практически для всякого продукта, который продается на G2A в что количестве: подарочные карты, ключи активации (для игр и программного обеспечения)и каждая техника. https://telegra.ph/Metod-g2a-08-03
  MichaelGed / 2020-08-27 05:55 69 [+] 64 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
 • The Best Offer of The Year!
  This year turned out to be very difficult. But we have optimized and reduced the cost of our products! It is almost impossible to find prices lower than ours, the sale is at the cost price level. Watch and be surprised by our super low prices https://cutt.us/6nChw
  Coreykib / 2021-07-11 04:09 31 [+] 43 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.