Dzisiaj jest: 14.12.2024, imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Szkolenia z technik wysokościowych i linowych na zaporze w Solinie [ZDJĘCIA]

Dodano: 2 miesiące temu
Redakcja poleca!
Szkolenia z technik wysokościowych i linowych na zaporze w Solinie [ZDJĘCIA]

Przełamanie swoich słabości przy linowym zejściu z zapory w Solinie, która ma wysokość ponad 80 metrów, to pierwsze z zadań szkolenia z technik linowych, zorganizowanego przez 20 Przemyską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jeżeli już jesteśmy u podstawy zapory, to następnie musimy się na nią wspiąć – to drugi etap szkolenia.

Podczas specjalistycznego szkolenia wysokościowego i technik linowych, zorganizowanego przez 20 Przemyską Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot”, żołnierze zapoznawali się z technikami linowymi, przydatnymi zarówno w czasie działań wojennych, działań ratowniczych wynikających z klęsk czy katastrof, wywołanych m.in. przez siły natury. Szkolenie prowadzili odpowiednio wyszkoleni instruktorzy - żołnierze z 20 Przemyskiej Brygady OT.

Nabyte umiejętności mogą okazać się niezbędne w sytuacji, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych z trudno dostępnych terenów, gdzie do poszkodowanego dotrzeć można tylko przy zastosowaniu technik linowych.

Kilka miesięcy temu do przemyskiej brygady dołączył 203 batalion obrony pogranicza z Sanoka, co spowodowało, że rejon działania 20 PBOT stał się bardziej górzysty. Wymusza to, jak najefektywniejsze, wykorzystanie położenia brygady na mapie Bieszczad. Terytorialsi korzystając z zapory na rzece San, musieli zmierzyć się z własnymi barierami, włącznie z lękiem przed wysokością.

Tego typu szkolenia uczą jego uczestników, nie tylko pokory, ale uświadamiają także, że przed żołnierzami jeszcze wiele godzin ciężkiej pracy, aby umiejętność sprawnego dotarcia do poszkodowanego, pozwoliła na szybkie udzielenie mu pomocy medycznej.

Solina to miejsce, gdzie znajduje się najwyższa w Polsce zapora wodna mająca 82 m wysokości i 664 m długości oraz ważąca 2 mln ton. Zapora od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia spiętrza wody Sanu i Solinki, ratując przed powodzią mieszkańców miejscowości leżących wzdłuż obu rzek. Obiekt jest też atrakcyjnym miejscem do szkolenia linowego - zarówno zjazdów, jak i podchodzenia po linie. Mało która, tak wysoka budowla, daje takie możliwości.