Dzisiaj jest: 22.7.2024, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

W Lesku będzie pododdział 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Dodano: 3 miesiące temu
Redakcja poleca!
W Lesku będzie pododdział 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Powiat Leski inwestuje w swoje bezpieczeństwo, przekazując nieodpłatnie dla 20 PBOT działkę graniczącą z budynkiem pozyskanym przez wojsko.

Radni Powiatu Leskiego podjęli uchwałę o darmowym przekazaniu działki przyległej do wcześniej zakupionej byłej bursy, na potrzeby 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Władze samorządowe chcą w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom. Wojsko w mieście to nie tylko bezpieczeństwo i prestiż, lecz także impuls do rozwoju, co doskonale rozumieją w Lesku. Wielu młodych skorzysta z szansy, którą da wojsko, bo jego obecność oznacza przecież także dobrze płatną pracę. Zarówno samorządowcy, jak wojsko wiedzą, że kluczem do sukcesu jest porozumienie i współpraca obu stron. W Lesku jest to doskonale widoczne. Dzięki temu wojsko ma zapewnioną dobrą lokalizację pod swoje inwestycje, a lokalne społeczności zyskują bezpieczeństwo i możliwość rozwoju.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium. Zapewniają bezpieczeństwo i nienaruszalność jego granic. Jako podstawowy element systemu obronnego państwa uczestniczą w realizacji polityki bezpieczeństwa i polityki obronnej.

Ważnym elementem lokalizacji wojska w Lesku jest fakt, że będą to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, których główną rolą jest ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji innych zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Żołnierze w Lesku, to będą ludzie, o których można będzie powiedzieć, że są stąd i będą mieli większą motywację do ochrony i obrony swojej lokalnej społeczności – małej Ojczyzny.

Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20 PBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.