Dzisiaj jest: 22.7.2024, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Inicjatywa 100 rezerwatów na 100-lecie [ZDJĘCIA]

Dodano: 4 miesiące temu
Redakcja poleca!
Inicjatywa 100 rezerwatów na 100-lecie [ZDJĘCIA]

W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem Lasów Państwowych zrodziła się inicjatywa utworzenia w kraju stu nowych rezerwatów, z czego dziewięć zaproponowali leśnicy na terenie RDLP w Krośnie.

Dwa z nich to rezerwaty krajobrazowe: „Przełom Wołosatego” (Nadleśnictwo Stuposiany), obejmujący przełomowy odcinek doliny potoku Wołosaty ze zbiorowiskami roślinnymi o powierzchni 143 ha i „Przełom Strwiąża” na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (349 ha), obejmujący przełomowy odcinek rzeki Strwiąż należącej do zlewni Morza Czarnego.

Z kolei w Nadleśnictwie Krasiczyn zaproponowano utworzenie rezerwatu przyrody nieożywionej „Jaworzyny Krzeczkowskie” (15 ha) z naturalnymi odsłonięciami skalnymi i płatem chronionej paproci języcznika zwyczajnego.

Kolejne sześć rezerwatów będzie miało charakter leśny, chroniąc rozmaitość siedlisk na terenie regionu. Największy z nich, „Dolina Olchowatego” (482 ha) na terenie Nadleśnictwa Komańcza, obejmie dolinę potoku wypływającego spod szczytu Chryszczatej wraz z terenem osuwiska, które dało początek Jeziorkom Duszatyńskim. Na terenie Nadleśnictwa Cisna projektuje się rezerwat „Dziurkowiec” (189 ha), który na grzbiecie granicznym chronił będzie jaworzynę ziołoroślową oraz połoninowe zbiorowiska roślinne. Bardzo ciekawy charakter będzie miał „Las w Nowym Narcie” w Nadleśnictwie Kolbuszowa, gdzie na 10 ha powierzchni zachował się drzewostan z wiekowymi dębami bez śladów użytkowania od dziesięcioleci. Z kolei w Nadleśnictwie Sieniawa zaproponowano utworzenie 23-hektarowego „Lasu Zapaśnego”, w którym najstarsze z dębów liczą około 200 lat. Samo określenie „las zapaśny” ukute zostało wiele lat temu na drzewostan stanowiący zapas do użytkowania „w zdarzeniach niespodziewanych i potrzebach nadzwyczajnych”.

Sporą powierzchnię – 354 ha – będzie miał rezerwat „Las bukowy pod Obnogą” (Nadleśnictwo Stuposiany), w którym występuje całe bogactwo typów lasu; od nadrzecznej olszyny górskiej w dolinie potoku Roztoki, poprzez mocno zróżnicowane płaty żyznej buczyny karpackiej i kwaśnej buczyny górskiej, po jaworzynę górską z miesiącznicą trwałą i płaty sztucznie wprowadzonej świerczyny na dawnych polanach wypasowych. Zachowały się tu również górskie łąki śródleśne z charakterystyczną roślinnością a w dolinie potoku Roztoki obserwujemy również ślady eksploatacji lasu z okresu międzywojennego, wykonywanej przez ekipy huculskich drwali. Do niedawna widoczne były jeszcze resztki drewnianych ryz, klauz piętrzących wodę do spławu, skuwane progi wodospadów i ślady kolejki leśnej dochodzącej do poziomicy 800 m n.p.m.

Najmniejszy z proponowanych rezerwatów (zaledwie 9 ha) to „Moczary” na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, który obejmie dobrze zachowany fragment lasu łęgowego i boru bagiennego.

- Sto rezerwatów na stulecie ma z jednej strony wymiar symboliczny, z drugiej jednak to rzeczywisty wkład w ochronę przyrody i wdrożenie nowych standardów w działania Lasów Państwowych – zaznacza Janusz Starzak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Nasze propozycje zostały przesłane do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, gdzie zapadną ostateczne decyzje w tej kwestii.

Łączna powierzchnia proponowanych rezerwatów to 1 574 ha. Do tej pory na terenie RDLP w Krośnie było 78 rezerwatów o powierzchni 10 248 ha. W zdecydowanej większości mają one charakter leśny.   
Źródło: RDLP Krosno, Edward Marszałek