Dzisiaj jest: 22.7.2024, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Kolejni ochotnicy na pokładzie podkarpackiej trójki [ZDJĘCIA]

Dodano: 4 miesiące temu
Redakcja poleca!
Kolejni ochotnicy na pokładzie podkarpackiej trójki [ZDJĘCIA]

W piątek, 8 marca 2024 r. kolejni mieszkańcy z Podkarpacia rozpoczęli swoją wojskową przygodę rozpoczynając szkolenie wojskowe w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wśród nich są m.in. ratownik medyczny, studentka dziennikarstwa, nauczycielka, operator wózka widłowego czy mechanik samochodowy. Nowi ochotnicy z regionu rozpoczęli 16 i 8-dniowe szkolenie wojskowe, a następnie zasilą bataliony 3 PBOT rozlokowane w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Nisku (docelowo Tarnobrzeg) i Sanoku.

Ponad 100 ochotników rozpoczęło szkolenie w 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednej z największych brygad OT. To drugie w tym roku szkolenie wojskowe zorganizowane w Podkarpackiej Trójce dla mieszkańców Podkarpacia, którzy chcą poznać rzemiosło wojskowe. Ochotnicy będą się szkolić w Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie, w ramach szkolenia 8 -dniowego (wyrównawczego) i 16-dniowego (podstawowego).

Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkoleń, musieli dopełnić niezbędnych formalności, np. wypełnić dokumenty, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej. Na tym etapie określa się poziom sprawności fizycznej ochotników. W kolejnych latach będą oni pracowali nad tym, aby ją poprawić. To tylko część planu dnia, jaki czekał na nowych rekrutów z regionu. Równie ważna była wizyta w magazynie mundurowym – każdy otrzymał mundur i wojskowe buty, beret i niezbędne wyposażenie.

- Decyzja o rozpoczęciu przeszkolenia wojskowego była przemyślana, gdyż chciałabym poznać m.in. zasady taktyki, udzielania pierwszej pomocy. Z niecierpliwością czekam na pierwsze szkolenie ogniowe. Swoją przyszłość planuję w służbach mundurowych, mam nadzieję że to szkolenie oraz dalsza służba pozwoli mi odpowiednio się przygotować - opowiada Natalia.

Przez następne dni przyszli Terytorialsi z Podkarpacia poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, przetrwania w trudnych warunkach czy zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki.

Zwieńczeniem 16-dniowego wysiłku będzie egzamin sprawdzający w postaci tzw. pętli taktycznej, a następnie 23 marca 2024 roku odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa.

***

Mieszkańcy naszego regionu, którzy są zainteresowani pełnieniem terytorialnej służby wojskowej w Podkarpackiej Trójce mogą zgłaszać się na szkolenia podstawowe i wyrównawcze w następujących terminach: 10-25.05, 22.06-07.07, 17.08-01.09, 11-26.10, 29.11-14.12.

***

Wymogi formalne do służby wojskowej w 3 PBOT: należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Trzeba również pomyślnie przejść badanie lekarskie. Wniosek o przyjęcie na szkolenie można złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji (znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania).