Dzisiaj jest: 22.7.2024, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Wybitne prace Zdzisława Beksińskiego utrwalone na monetach Mennicy Polskiej

Dodano: 5 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Wybitne prace Zdzisława Beksińskiego utrwalone na monetach Mennicy Polskiej

Mennica Polska, jako jedyna na świecie, ma wyłączność na wybijanie monet z reprodukcjami prac jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących współczesnych artystów. W jej ofercie pojawiła się właśnie pierwsza z serii monet, tworzonych w hołdzie dla Zdzisława Beksińskiego, określanego ikoną światowego surrealizmu. „Postać” została upamiętniona w czystym srebrze. Docelowo Mennica Polska zaplanowała trzy serie monet, w każdej po pięć tematów.

Twórczość Zdzisława Beksińskiego w wyjątkowej oprawie

„Postać” to praca, która pochodzi z kluczowego okresu aktywności twórczej Zdzisława Beksińskiego. Oryginał został sprzedany w 2021 roku na aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny" za 1,92 mln złotych. Teraz reprodukcja, w bardzo wyjątkowej formie, może trafić do 700 szczęśliwców, którzy staną się posiadaczami pierwszej z serii srebrnych monet wybitych przez Mennicę Polską.

W Mennicy Polskiej chętnie wykorzystujemy nasze know-how i możliwości technologiczne by wspierać promocję szeroko pojętej kultury, między innymi do uwieczniania wybitnych osobowości na małych dziełach sztuki, jakimi są nasze monety. Jesteśmy dumni z tego, że dzięki współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku nowe życie, w niecodziennej oprawie, zyskał twórca, który należy do najważniejszych przedstawicieli sztuki polskiej XX wieku – powiedziała Katarzyna Budnicka-Filipiuk, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej.

By wierne odzwierciedlić najdrobniejsze detale prac artysty, prezentowanych w niespotykany dotąd sposób, Mennica Polska, zastosowała druk cyfrowy i mikrodruk. We współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku, które jest jedynym posiadaczem praw autorskich i gospodarzem galerii imienia Zdzisława Beksińskiego, powstaną trzy serie monet, w każdej po pięć tematów. W ramach pierwszej serii trzy monety zostaną zaprezentowane w tym roku, dwie następne w kolejnym. Mennica Polska ma wyłączność na bicie monet z reprodukcjami prac artysty.

Fantastyczna seria monet w hołdzie dla światowej klasy artysty

W serii, obok pierwszej monety „Postać”, pojawią się również: „Tramwaj”, „Hamlet”, „Katedra” i „Baletnica. Nakład każdego z małych dzieł sztuki z reprodukcjami prac będzie limitowany. Każdy temat to jedynie 700 sztuk, które pojawią się w sprzedaży.

Srebrne monety z dziełami malarskimi Zdzisława Beksińskiego, znanymi i podziwianymi w Polsce i na świecie, stanowią wyjątkowy hołd dla niezwykłego artysty i jego twórczości. W jego imponującym dorobku uderza niespotykana skala zainteresowań oraz nieodmienna, obojętna na aktualne trendy, wierność własnym poszukiwaniom artystycznym. Przykładając pryncypialną wagę do spraw warsztatowych, potrafił jednocześnie zachować autentyzm wypowiedzi, a swoim pracom nadawał niespotykaną głębię wizji i siłę ekspresji. Sztuka Zdzisława Beksińskiego posiada rzadką właściwość ewokowania silnych emocji oraz – bez względu na wiek, pozycję czy zainteresowania – wywiera olbrzymie wrażenie na odbiorcy – powiedział Jarosław Serafin, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Reprodukcjom prac artysty zaklętych w monetach Mennica Polska poświęciła specjalną stronę. Więcej pod adresem: www.beksinski.mennica.com.pl.

Muzeum Historyczne w Sanoku pielęgnuje pamięć o Zdzisławie Beksińskim

Największa na świecie ekspozycja, bo licząca około 600 prac Zdzisława Beksińskiego, znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku. Lokalizacja nie jest przypadkowa. To właśnie w tym mieście, w 1929 roku, przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów. W ramach sanockiej wystawy, obok znakomitych fotografii z lat 50., prezentowane są między innymi wczesne prace twórcy wraz z serią unikatowych obrazów malowanych na szkle. W Muzeum można zwiedzić również wiernie odtworzoną warszawską pracownię artysty. Gratką dla znawców jego twórczości jest ostatni obraz, który został ukończony w dniu śmierci.