Dzisiaj jest: 1.3.2024, imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Port Lotniczy w Katowicach - miejscem ćwiczeń policyjnych kontrterrorystów [ZDJĘCIA]

Dodano: 3 miesiące temu
Redakcja poleca!
Port Lotniczy w Katowicach - miejscem ćwiczeń policyjnych kontrterrorystów [ZDJĘCIA]

Służby otrzymały informację, że na lotnisku w Pyrzowicach ląduje awaryjnie samolot uprowadzony przez terrorystów. To na szczęście tylko scenariusz ćwiczeń, w których kolejny raz mieli okazję uczestniczyć policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Samolot stał się głównym obiektem, który w ramach wspólnych działań szturmowali funkcjonariusze i żołnierze.

Początkiem listopada, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, stał się miejscem ćwiczeń policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Wspólnie z kolegami z SPKP w Katowicach, żołnierzami z Jednostki Wojskowej AGAT, funkcjonariuszami z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice oraz z Wydziału Zabezpieczenia Działań Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, żołnierzami z Jednostki Wojskowej Komandosów – oddział Wojsk Specjalnych stacjonujący w Lublińcu oraz żołnierzami z Jednostki Wojskowej Formoza, brali udział w ćwiczeniach pn. HOSTAGE RESCUE OPERATION.

Na początku szkolenia odbyły się warsztaty teoretyczne i planowanie wspólnych działań. Pozwoliło to wypracować taktykę przyjęcia wariantów, omówić funkcjonowanie systemów łączności oraz koordynację wszystkich planowanych przedsięwzięć. Uczestnicy dowiedzieli się także o budowie i specyfice samolotu Boeing 737-800, który był głównym obiektem przeprowadzonych ćwiczeń.

Podczas ćwiczeń praktycznych funkcjonariusze i żołnierze ćwiczyli bojowe podejście pod samolotem wraz z dynamicznym wejściem na jego pokład wraz z zabezpieczeniem całego terenu, obezwładnieniem zamachowców oraz segregacją pasażerów. Głównym założeniem szkolenia było przeprowadzenie kompleksowej operacji zakładniczej tzw. HRO - Hostage Rescue Operation. Szkolenie funkcjonariuszy trwało trzy dni. Trening na lotnisku był prowadzony na zmianę ze szkoleniem ogniowym na strzelnicy sportowej w miejscowości Pszów.

Celem działań było przećwiczenie wspólnej taktyki na wypadek wystąpienia zdarzenia przede wszystkim o charakterze terrorystycznym. Dodatkowo wspólne zajęcia były sprawdzianem współdziałania służb w przypadku wystąpienia różnych wariantów i scenariuszy.

Przeprowadzenie ćwiczeń było możliwe dzięki przychylności Zarządu GTL SA w Katowicach, który zarządza Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, Zarządu linii lotniczej Enter Air, który udostępnił samolot, a także wsparciu firmy handlingowej LS Airport Services.

Opracował: Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Rzeszowie, zdjęcia Jednostka Wojskowa AGAT
 
Źródło: KWP