Dzisiaj jest: 26.2.2021, imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Terytorialsi z Dębicy przelali krew [ZDJĘCIA]

Dodano: 4 dni temu
Redakcja poleca!
Terytorialsi z Dębicy przelali krew [ZDJĘCIA]

Żołnierze z 33 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT z Dębicy oddali krew w ramach niedawno ogłoszonej akcji przez szefa MON Pana Mariusza Błaszczaka. Terytorialsi w tym trudnym okresie pandemii po raz kolejny potwierdzają swoją gotowość niesienia pomocy osobom potrzebującym.

Sytuacja epidemiologiczna spowodowana wirusem SARS-CoV-2 w Kraju sprawiła, że znacznie mniejsza liczba dawców zgłasza się do centrum krwiodawstwa. Trudny czas nie powstrzymał jednak dębickich terytorialsów przed niesieniem pomocy. W minioną sobotę (20 lutego) ponad 30 żołnierzy z 33 Batalionu Lekkiej Piechotydo banku krwi w Terenowym Oddziale Krwiodawstwa w Dębicy oddało 13,5 litra krwi.

- Podkarpaccy terytorialsi to dojrzali żołnierze, którzy wiedzą, że każda niesiona pomoc w tym trudnym okresie jest na wagę złota. Swoją gotowością i szybką odpowiedzią na apel Centrum Krwiodawstwa nasza Brygada chce także zachęcić wszystkich mieszkańców Podkarpacia do oddawania krwi. Jako żołnierze chcemy pokazać, że choć sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa jest trudna, nie może nas powstrzymać przed wzajemną pomocą i ofiarowaniem bezcennego daru życia, jakim jest krew – mówi dowódca brygady, płk Dariusz Słota.

Wśród podkarpackich terytorialsów nie brakuje chętnych osób do niesienia pomocy szczególnie w ten sposób. Od powstania Brygady żołnierze oddali już ponad 1400 litrów krwi do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa iKrwiolecznictwa. W szeregach 3. Podkarpackiej Brygady OT służą żołnierze ozdrowieńcy, którzy oddali blisko 30 litrów osocza.


Donacje to nie jedyny rodzaj wsparcia Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce. Wsparcie żołnierzy WOT obejmuje także takie obszary jak: preselekcja dawców - żołnierze przeprowadzają wywiady epidemiologiczne, uwzględniając w ankietach m.in. takie informacje jak: czy krwiodawca miał objawy infekcji? czy przebywał za granicą?czy miał kontakty z osobą zakażoną? Terytorialsi zajmują się również transportem krwi i osocza.

 
 „Zawsze gotowi, Zawsze blisko”
Źródło: Materiały nadesłane / Zdjęcia: Jakub Rój / Tekst: kpt. Witold SURA - Rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.