Dzisiaj jest: 29.5.2020, imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Medycy z 3.Podkarpackiej Brygady OT uczą się od najlepszych! [ZDJĘCIA]

Dodano: tydzień temu
Redakcja poleca!
Medycy z 3.Podkarpackiej Brygady OT uczą się od najlepszych! [ZDJĘCIA]

Podkarpaccy terytorialsi szkolą się z medycyny taktycznej pod okiem byłych operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów, specjalistów medycyny pola walki, absolwentów elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. Instruktorzy w od wtorku do piątku przeszkolą 12 żołnierzy – medyków z Podkarpacia.

Od dzisiaj żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli czterodniowe szkolenie z medycyny taktycznej. Szkolenie odbywa się w ramach operacji „Odporna wiosna” w celu podwyższenia kwalifikacji ratowniczych żołnierzy zajmujących stanowiska ratowników medycznych w sekcjach lekkiej piechoty. Wśród wymagań, które musiały zostać spełnione przez żołnierzy biorących udział w kursie medycyny pola walki było posiadanie uprawnień ratownika medycznego lub kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Jednym z warunków wzięcia udziału w kursie było także przejście wstępnej selekcji. Dowódcybatalionówprzeprowadzili weryfikację osób, które spełniały wymagania narzucone przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Tych 12 śmiałków, którzy sięzakwalifikowali,od dzisiaj do piątku uczestniczyw kursie medycyny taktycznej - Tactical Combat CasualtyCare – TCCC. Kurs ten jest oparty na wytycznych komitetu Tactical Combat CasualtyCare. Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkoleń terytorialsi będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych – podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach – jak choćby wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19.

Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze otrzymają certyfikat „T3C NAEMT (NationalAssociation of EmergencyMedicalTechnicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO.


 
Kurs prowadzą byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, specjaliści medycyny pola walki, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA.

Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.

St. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” – pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15 letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.
Źródło: Materiały nadesłane / Zdjęcia: DWOT / Tekst: kpt. Witold SURA - Rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.