Dzisiaj jest: 24.9.2020, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Lasy Państwowe wspierają remonty mostów w Bieszczadach

Dodano: 6 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Lasy Państwowe wspierają remonty mostów w Bieszczadach

Od 2016 roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie dokładają się do remontów dróg wojewódzkich i lokalnych. W tym roku również podpisano stosowne porozumienia z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie w sprawie dofinansowania remontów kilku mostów na obwodnicy bieszczadzkiej ze środków miejscowych nadleśnictw i z Funduszu Leśnego.

Od 2016 roku w kosztach związanych z modernizacją uczestniczą nadleśnictwa, na terenie których znajdują się mosty. Dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych w ciągu dwóch pierwszych lat udało się odnowić kilkanaście obiektów. Łączne wsparcie ze strony leśnictwa na infrastrukturę drogową w regionie sięgnęło w 2016 roku kwoty 2,6 mln złotych, w 2017 roku - 3,7 mln złotych. W kolejnych latach podpisywane były umowy na wsparcie remontów mostów w ciągach dróg wojewódzkich, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

W 2018 roku zmodernizowanych zostało siedem następnych mostów za łączną kwotę ponad 2,7 mln złotych, z czego około 10 procent to środki LP, natomiast w 2019 roku wyremontowano osiem mostów. Trzy z nich na potoku Smolniczek dofinansowało Nadleśnictwo Lutowiska kwotą 70 tys. zł. Kolejne trzy na trasie Jabłonki – Habkowce wesprze Nadleśnictwo Cisna kwotą 60 tys. zł., zaś remont dwóch mostów na drodze karpackiej między Wisłokiem Wielkim a Czystograbem był dotowany kwotą 120 tys. zł. przez Nadleśnictwo Komańcza.

W tym roku podpisano umowę pomiędzy Samorządem Województwa Podkarpackiego a Lasami Państwowymi na zmodernizowanie lub wybudowane czterech mostów na Hoczewce, Sanie i potoku Smolniczek. Montaż finansowy środków budżetu województwa i Lasów Państwowych, pozwoli na szybszą realizację kolejnych takich przedsięwzięć. Największym z nich jest remont mostu na Sanie w Huzelach.

Będzie on polegał na wymianie 6 szt. lin sprężających i bloków kotwiących, poza tym zostanie wykonane czyszczenie strumieniowo-cierne oraz zabezpieczenie antykorozyjne. Całkowity koszt wyniesie prawie 2 mln zł, z czego dofinansowanie z Lasów Państwowych to 300 tys. zł. Zostaną też wyremontowane dwa mosty w ciągu obwodnicy bieszczadzkiej na potoku Smolniczek w Lutowiskach i Smolniku - wsparcie Lasów Państwowych wyniesie 100 tys. zł.


Całkiem nowy most na Hoczewce powstanie w miejscowości Jabłonki, w ciągu drogi wojewódzkiej. Będzie to obiekt o konstrukcji stalowo-betonowej o szerokości 7 m, dodatkowo po obu stronach mostu zostaną wybudowane chodniki o szerokości 2,5 m i 1,5 m. Całkowity koszt inwestycji to ponad 5 mln zł, z czego dofinansowanie z Lasów Państwowych wynosi 150 tys. zł. Wkrótce będzie budowany most techniczny, pod który grunt przekazało już Nadlesnictwo Baligród.

- Gospodarowanie w górach wymaga inwestowania również ze strony Lasów Państwowych, stąd nasza chęć, by dzielić się wypracowanymi środkami i przeznaczać je na zadania najpilniejsze społecznie, a na pewno do takich należą drogi i mosty w Bieszczadach  - zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Nadleśnictwa nadzorowane przez RDLP w Krośnie, poza wsparciem już opisanym, corocznie odprowadzają kwotę około 8,5 mln zł na Fundusz Dróg Samorządowych oraz bezpośrednio do samorządów ponad 15 mln zł z tytułu różnych podatków i opłat lokalnych.
Źródło: RDLP Krosno, Edward Marszałek
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.