Dzisiaj jest: 29.3.2020, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Pierwsze wnioski od przedsiębiorców w trudnej sytuacji wpływają do ZUS na Podkarpaciu

Dodano: tydzień temu
Redakcja poleca!
Pierwsze wnioski od przedsiębiorców w trudnej sytuacji wpływają do ZUS na Podkarpaciu

Do Oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie i Jaśle trafiły pierwsze wnioski od przedsiębiorców, którzy mają problemy z płaceniem bieżących składek lub należności z powodu stanu epidemicznego.Dotychczas złożone zostały 42 wnioski w trybie uproszczonym o odroczenie terminu płatności składek – w całym kraju ponad 2,1 tys.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak obecna sytuacja wywołana przez koronawirusawpłynęła na brak możliwości opłacenia przez niego należności.
 
Wniosek może być złożony poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany pocztą. Można go pobrać z www.zus.pl

Link: www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/ulgi-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-koronawirusem/2545842
 
Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.
 
Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

 
Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
 
W placówkach ZUS doradcy do spraw ulg i umorzeń udzielają informacji telefonicznie i elektronicznie o pomocy, o jaką może się ubiegać przedsiębiorca oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

Kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń w poszczególnych oddziałach ZUS na Podkarpaciu:  
Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w woj. podkarpackim
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.