Dzisiaj jest: 15.8.2020, imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu krośnieńskiego

Dodano: 7 miesięcy temu
Redakcja poleca!
Kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu krośnieńskiego

W lutym br. na terenie powiatu krośnieńskiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa (następczyni dawnego poboru) i potrwa do 16 marca 2020 r.

Celem kwalifikacji jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi. dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie. W trakcie badań lekarskich, prowadzonych podczas kwalifikacji wojskowej, osoby te mogą zostać uznane za zdolne pod względem fizycznym i psychicznym do czynnej służby wojskowej i uzyskać jedną z kategorii zdolności: 

• „A” „zdolny do czynnej służby wojskowej”;
• „B” „czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju”  kategoria zdolności „B” oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w okresie do 24 miesięcy od dnia badania;
• „D” „niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju”
• „E” trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Osoby, wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek o służby wojskowej.

Tegoroczna kwalifikacja dla mieszkańców powiatu krośnieńskiego  odbywa się w Krośnie w budynku Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.

Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską dotyczy  przede wszystkim mężczyzn urodzonych w roku 2001 i urodzonych w latach 1996- 2000, którzy nie stawali dotychczas do kwalifikacji wojskowej. Ponadto będą wzywane kobiety urodzone w latach 1996-2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej (wykształcenie medyczne). Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby stawiające się po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej winne są przedstawić: dowód osobisty, 1 fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy, zaświadczenie o pobieraniu nauki lub świadectwo jej ukończenia, posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia.  Osoba, która z ważnych przyczyn (np. egzaminu w szkole) nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie, powinna zgłosić ten fakt do wójta, burmistrza (prezydenta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, który wyznaczy jej inny termin.


Każdy, kto będzie musiał stawić się przed komisją otrzyma imienne wezwanie. Podane zostaną w nim termin i miejsce, w którym odbędzie się kwalifikacja wojskowa, a także niezbędne dokumenty, które trzeba mieć przy sobie.

Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

TERMINY kwalifikacji dla mieszkańców gmin z terenu powiatu:

Gmina Chorkówka – 04.02 – 07.02. 2020 r.
Gmina Dukla – 10.02 – 12.02. 2020 r.
Gmina Iwonicz – Zdrój – 13-14.02  i 17 .02. 2020 r.
Gmina Jaśliska – 18.02.2020 r.
Gmina Jedlicze – 19 - 21. 02 2020 r.
Gmina Korczyna – 24 – 26.02  2020 r.
Gmina Krościenko Wyżne – 12 - 13.03.2020 r.
Gmina Miejsce Piastowe – 02 - 05.03   2020 r.
Gmina Rymanów – 06.03 i  09-11.03  2020 r.
Gmina Wojaszówka – 27 – 28.02  2020 r.
Źródło: SPwK
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.