Dzisiaj jest: 23.4.2024, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Rok z Fundacją Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak [ZDJĘCIA]

Dodano: 4 lata temu
Redakcja poleca!
Rok z Fundacją Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak [ZDJĘCIA]

Rok 2019 w Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak upłynął bardzo pracowicie i owocnie. Zorganizowaliśmy wiele spotkań, warsztatów, wycieczek dla dzieci i młodzieży, zrealizowaliśmy wiele projektów.

Wszystkie działania były realizowane w ramach kilku działających w Wiosce Dziecięcej pracowni:

- Pracowania naukowa:

W pracowni naukowej w 2019 roku odbyło się chyba najwięcej działań. Już od ferii zaczęliśmy warsztaty z robotyki, które gościnnie poprowadzili studenci Politechniki Rzeszowskiej, w ramach wolontariatu studenckiego PROJEKTOR. Zajęcia miały za zadanie zarazić dzieci pasją informatyki i pokazać im, iż w dziedzinie programowania ogranicza ich wyłącznie wyobraźnia.

Na feriach, z inicjatywy Młodzieżowej Rady Fundacji, dzieci z Akademii Kreatywnego Rozwoju odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Brzozowie, gdzie uczestniczyły w zajęciach pn. Oswajanie ciemności. Uczestnicy mogli przenieść się w świat ciemności, poczuć się jak osoba niewidząca. Poznali historię powstania alfabetu Braille’a. Zobaczyli książkę pn. „Czarna książka kolorów”, której bohaterem jest mały niewidomy chłopiec, opisujący jak wyobraża sobie poszczególne kolory. Na koniec dzieci próbowały swoich sił w pisaniu swoich imion i nazwisk alfabetem Braille’a.

W przerwie między intensywnymi zajęciami na feriach grupa dzieci uczestniczyła w charytatywnym balu karnawałowym, organizowanym przez Bieszczadzkie Stowarzyszenie "Promyk Nadziei" w Ustrzykach Dolnych. Dodatkową atrakcją wyjazdu była zabawa na lodowisku, udostępnionym specjalnie dla nas.

Wiosną w pracowni odbywały się kolejne warsztaty, doświadczenia oraz eksperymenty. Wioska Dziecięca zamieniła się w laboratorium fizyczno – chemiczne, gdzie uczestnicy poprzez dobrą zabawę poznawali różne ciekawostki, zjawiska i zagadnienia.

W czasie wakacji podopieczni uczestniczyli w cyklu warsztatów edukacyjno – historycznych, pogłębiających wiedzę o lokalnej historii regionu. Wzięli udział w wycieczce do Skansenu Karpackiej Troi w Trzcinicy na warsztaty pn. Młody archeolog oraz na wykopaliska prowadzone przez archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego od 2016 roku w Chotyńcu. Ponadto dzieci odwiedziły Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie i poznały jak wygląda praca w muzeum „od kuchni”. Na koniec wakacji uczestnicy warsztatów wzięli udział w corocznym festiwalu archeologicznym w Karpackiej Troi. Po tych doświadczeniach grupa młodych historyków stworzyła własne stanowisko archeologicznego na terenie Wioski Dziecięcej.

Kolejna wakacyjna inicjatywa była przygotowana przez naszą grupę wolontariuszy „Młodzi Aktywni”. Rozpoczęła się warsztatami historycznymi, prowadzonymi przez współautorkę bloga ,,Śladami zamków i legend”. Następnie dzieci zwiedzały zamki i ruiny na terenie Podkarpacia tj. zamek w Odrzykoniu, Sanoku, Krasiczynie i Załużu. Po wycieczkach odbyły się warsztaty historyczne i artystyczne, na których rozpoczęła się praca nad folderem pt. „Najpiękniejsze zamki Podkarpacia na nowo odkryte”, zawierającym informacje historyczne o zamkach i ruinach leżących na Podkarpaciu, legendy, ciekawostki oraz rysunki najmłodszych. W inicjatywie uczestniczyła również nasza grupa fotograficzna, która przygotowywała materiał zdjęciowy do folderu.

Na wakacjach odbyły się też kolejne warsztaty z robotyki i programowania. W naszej pracowni na stołach pojawiły się kable, czujniki, sterowniki, diody, moduły i inne akcesoria - zestawy edukacyjne ARDUINO do budowy robota. Dzieci zapoznawały się z podstawowymi zasadami i etapami tworzenia elektronicznych robotów oraz z zasadami ich programowania. Największą radość przyniósł efekt końcowy - samodzielnie stworzony poruszający się mały robot z różnymi funkcjami dźwiękowymi i świetlnymi

Na wakacjach podopieczni wzięli też udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Główną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicy mogli zobaczyć pomnik Syreny - legendarny symbol stolicy, a także Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Starówkę, Pałac Prezydencki oraz Multimedialny Park Fontann. Uczestnicy udali się na taras widokowy najwyższego budynku w Polsce - Pałacu Kultury i Nauki i podziwiali przepiękny widok Warszawy z góry.

Wrzesień to czas powrotu do szkoły i ciąg dalszy działań w pracowni naukowej. Dzieci i młodzież przez cały miesiąc uczestniczyły w zajęciach z przedsiębiorczości. Warsztaty pozwoliły uczestnikom na nabycie postawy prospołecznej, aktywnej, przedsiębiorczej, a także ćwiczenie cech osobowości pomagających osiągnąć sukces tj. pewność siebie, wytrwałość, motywacja w dążeniu do celu, asertywność, itp.

- Pracownia sportowa:

Bardzo ważnymi w życiu naszej Fundacji są zdrowy i aktywny styl życia, zdrowe odżywanie, właściwa higiena psychiczna. Dla naszych dzieciaków i młodzieży nie zabrakło w tym roku zajęć sportowych na świeżym powietrzu, spacerów do lasu. Wiele zajęć ruchowych odbyło się na stadionie MOSiR w Brzozowie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane w ramach zdrowego stylu życia warsztaty z kosmetyki naturalnej. Uczestnicy z ogromnym zapałem tworzyli kosmetyki na bazie naturalnych składników. Powstawały aromatyczne mydełka, maści nagietkowe i pomadki czekoladowe. Z warsztatów, oprócz cennej wiedzy, każdy wyniósł własnoręcznie wykonane kosmetyki.

Na wakacjach podopieczni Fundacji uczestniczyli w zajęciach pn. "Warsztaty bezpiecznej turystyki" prowadzonych w Muzeum Regionalnym w Brzozowie. Spotkania dotyczyły zasad bezpieczeństwa podczas podróżowania, wędrówek po górach. Uczestnicy dowiedzieli się jak właściwie zachować się w trudnych warunkach tj. burza, wypadek, spotkanie dzikich zwierząt itp. Ponadto młodzi uczyli się prawidłowego posługiwania mapą. Nowe umiejętności wykorzystywali w terenie, wędrując po naszym mieście. Rozwiązywali szereg zagadek dotyczących historii i architektury Brzozowa. Na zakończenie spotkania w Muzeum czekały na wszystkich pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe dla najlepszych.

- Pracownia kulinarno-ekologiczna:

W cyklu spotkań z dietetykiem uczestnicy pogłębili wiedzę na temat tego, jak jeść, by dostarczać organizmowi odpowiednich składników pokarmowych. Dzieci tworzyły rysunki, hasła, rymowanki i przepisy do folderu: Poradnik zdrowego stylu życia. Warsztaty uświadomiły również najczęstsze błędy żywnościowe i ich następstwa. Odbyły się także praktyczne warsztaty kulinarne. Takie zajęcia zawsze zachęcają dzieci do komponowania własnych dań, odkrywania nowych smaków i próbowania nowych potraw. Dzieci podczas zajęć poznają alternatywy dla niezdrowych produktów i uczą się samodzielnie tworzyć łatwe, zdrowe i wartościowe potrawy. Dzięki kulinarnym eksperymentom przekonają się o szkodliwości wysoko przetworzonych produktów spożywczych, żywności typu fast food. Uczestnicy uświadamiają sobie jak żywienie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie oraz że zdrowe dania są naprawdę smaczne.

Ponadto w ramach pracowni dzieci uczestniczyły w warsztatach „Skąd biorą się pyszności” w Zagrodzie Edukacyjnej gospodarstwa agroturystycznego „Szmer”. Gospodarze zaprosili na bliskie spotkania z prawdziwymi zwierzętami hodowanymi na wsi tj. końmi, kozami, owcami i królikami. Dzieci poznały proces przetwórstwa płodów rolnych, produkcji zdrowej i ekologicznej żywności z naturalnych produktów. Ponadto dowiedziały się jak wygląda życie na wsi oraz jak hoduje się  zwierzęta w gospodarstwie. Dodatkowa atrakcją była przejażdżka bryczką i ciuchcią. Wyjazd miał na celu promowanie zdrowego stylu życia i żywienia oraz profilaktykę chorób.

- Pracowania rozwoju wolontariatu:

W trakcie ferii uczestnicy Młodzieżowej Rady Fundacji wzięli udział w cyklu spotkań dotyczących liderowania i wolontariatu, komunikacji interpersonalnej i diagnozy społecznej. Uczestnicy ćwiczyli komunikację, określali swoje zalety i zainteresowania odkrywając swój potencjał. Poznawali cechy dobrego lidera, a jako wolontariusze Fundacji, bazując na swoim doświadczeniu określali cechy dobrego wolontariusza, motywację i korzyści płynące z pomagania. Zajęcia z diagnozy społecznej uświadomiły konsekwencję niezaspokojenia potrzeb i ich hierarchię. Uczestnicy wcielali się w rolę dziennikarzy i zadawali sobie pytania, tworząc ankietę dla rówieśników.

W ramach rozwoju kompetencji społeczno-obywatelskich odbyły się spotkania z przedstawicielami instytucji użyteczności publicznej działających w Brzozowie.

Młodzieżowa Rada Fundacji wzięła udział w wizycie studyjnej w Powiatowym Urzędzie Pracy. Spotkanie pozwoliło dowiedzieć się o sytuacji na lokalnym rynku pracy, różnych możliwościach wsparcia w poszukiwaniu pracy, zasadach zakładania własnej firmy, czy korzystania z innych form doradztwa zawodowego. Na terenie Wioski Dziecięcej gościliśmy pracownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, który opisał młodzieży zadania, strukturę i organizację pracy w tej placówce, ze szczególnym uwzględnieniem działu pieczy zastępczej.

Spotkania poszerzyły wiedzę młodych o instytucjach funkcjonujących w ich najbliższym otoczeniu, dzięki czemu zwiększyli swoją świadomość społeczno - obywatelską.


Wolontariat Międzynarodowy

W wakacje, w Wiosce Dziecięcej gościliśmy przez dwa tygodnie wolontariuszki Mirandę z Kalifornii i Marię z Ukrainy. Prowadziły warsztaty językowe z angielskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i ukraińskiego, gry i zabawy językowe, ruchowe. Opowiadały o krajach, z których pochodzą, o swoich kulturach, o doświadczeniach w wolontariacie międzynarodowym, a także pasjach i zainteresowaniach. Dziewczyny pomagały również naszym instruktorom w zajęciach, m. in. sportowych, edukacyjnych i artystycznych. Miranda i Maria podczas pobytu u nas uczyły się również języka polskiego, poznały naszą kulturę i tradycję, zwiedziły Brzozów i nasze piękne Podkarpacie.

- Pracownia artystyczno-rzemieślnicza:

W ramach warsztatów pracowni artystycznej powstała grupa wokalna i taneczna. Obie z inicjatywy MRF. Pierwsze zajęcia grup odbyły się na feriach. Chcąc podzielić się swoją pasją i rozwijać zainteresowania, uczestnicy MRF uczą rówieśników śpiewu i tańca. Swoje umiejętności i talent aktorski rozwijała także grupa teatralna, która uformowała się jeszcze w 2017 roku.

Największym sukcesem działań artystycznych było reaktywowanie i powiększenie polskiej grupy TEN Sing oraz uczestnictwo w międzynarodowym festiwalu TEN Sing Epicentrum w czeskiej Pradze. 17-osobowa grupa młodzieży z Brzozowa i okolic na festiwalu reprezentowała nasz kraj. Festiwal Ten Sing jest jednym z wielu programów YMCA, chrześcijańskiej organizacji działającej na całym świecie. Organizowany co roku festiwal i warsztaty są poświęcone rozwijaniu umiejętności wokalnych, instrumentalnych, tanecznych i teatralnych oraz rozwijaniu wartości duchowych.

W trakcie pięciodniowego pobytu w samym centrum czeskiej Pragi uczestnicy brali udział w warsztatach wokalnych, przygotowując program muzyczny wspólnie z młodzieżą z Czech do koncertu finałowego i flash mob. Codziennie odbywały się koncerty grup uczestniczących, a także różnego rodzaju warsztaty fakultatywne, np. taniec towarzyski i nowoczesny, judo, produkcja toreb materiałowych, DIY, język hiszpański i norweski, zajęcia sportowe oraz warsztaty z ekologii. Było dużo wspaniałej zabawy, modlitwy, duchowego rozwoju i refleksji. Był czas na zwiedzanie miasta i spacer najpopularniejszym w Pradze Mostem Karola. Koncerty polskiej grupy, zwłaszcza podczas finału zachwyciły publiczność. Wyjazd do czeskiej Pragi to niesamowite doświadczenie rozwoju artystycznego i duchowego, nawiązania relacji z naszymi sąsiadami z Czech oraz po raz kolejny zaistnienia na międzynarodowej scenie tensingowej. W festiwalu TEN Sing w Czechach nasza grupa uczestniczyła już w 2017 roku i odwiedziła czeski Krnov.

Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Fundacji cyklicznie odbywają się zajęcia papieroplastyczne dla dzieci. Głownie na feriach, wakacjach i w okresach przedświątecznych. Dzieci przygotowują piękne, kolorowe prace: laurki, prezenty dla dziadków, dla rodziców, kartki i ozdoby świąteczne. Jest to zawsze bardzo twórczo i aktywnie wykorzystany czas.

Wydarzenia cykliczne:
Dzień Dziecka

W tym roku już po raz kolejny Fundacja zorganizowała Dzień Dziecka dla dzieci ze społeczności lokalnej. W tym roku pokazaliśmy jak wygląda praca i zabawa w Małej Akademii Życia. Na kilku stoiskach tematycznych każdy mógł spróbować swoich sił w różnego rodzaju warsztatach: artystycznych, malarskich, wikliniarskich, z robotyki oraz z dietetyki.

Oczywiście nie mogło zabraknąć atrakcji, takich jak dmuchane zjeżdżalnie, modelowanie balonów, malowanie twarzy i pokaz wielkich baniek mydlanych. Chętni mogli zapoznać się z działalnością Fundacji dzięki wystawie zdjęć z różnorodnych imprez i akcji.

W części artystycznej wystąpili podopieczni Fundacji przygotowani przez instruktorów, którzy charytatywnie prowadzą zajęcia w Wiosce Dziecięcej: grupa wokalna Sing Star, grupa teatralna CRAYONS, grupa taneczna Black Roses, a także duet wokalno – taneczny i soliści. Gościnnie wystąpiła Aleksandra Kędra - uczennica SP1 w Humniskach, osiągająca imponujące sukcesy, laureatka ponad 60 konkursów wokalnych ogólnopolskich i międzynarodowych.

Spotkanie świąteczne

W grudniową niedzielę spotkaliśmy się wraz z naszymi podopiecznymi, ich rodzicami, prowadzącymi zajęcia i wolontariuszami na wigilii. Państwo Bieńczakowie złożyli wszystkim życzenia świąteczne, nie zabrakło również dzielenia się opłatkiem. Podsumowaliśmy też wydarzenia mijającego roku. Był też czas na podziękowania i wyróżnienia dla Wolontariuszy, którzy pracują charytatywnie i wspierają naszą Fundację. W części artystycznej wystąpiła grupa wokalna TEN Sing, która zaprezentowała repertuar z festiwalu w czeskiej Pradze oraz grupa teatralna. Dzieci odwiedziła Mrówka – firmowa maskotka PSB Mrówka i firmy Eleo - Budmax, głównego mecenasa i sponsora Fundacji. Pod koniec spotkania świątecznego do najmłodszych przybył św. Mikołaj z upominkami. Całe wydarzenie zakończyło się wspólnym kolędowaniem. Spotkaniu towarzyszyła zbiórka pieniędzy w ramach akcji OCAL WŁOS. Dziękujemy za datki do puszek.

Powyższe działania zrealizowane były w ramach projektów: Młodzież na 5+ dofinansowanego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego; „Najpiękniejsze zamki Podkarpacia na nowo odkryte” dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018–2019; „Twórcze Wakacje. Dotknąć historii”, dofinansowanego przez Gminę Brzozów; „Czas na zdrowie”, dofinansowanego ze środków Powiatu Brzozowskiego; Projekt charytatywny „Beyond the Horizon”, „TEN Sing Epicentrum Praha 2019”, projekt organizowany przez YMCA DAP w Czechach w partnerstwie z naszą Fundacją.

Wioska Dziecięca

W mijającym roku kontynuowaliśmy remont Małej Akademii Życia – budynku, który docelowo ma służyć edukacji, rozwojowi i wypoczynkowi. Znajdą się w nim specjalistyczne pracownie, które pozwolą naszym podopiecznym rozwijać swoje pasje i zdobywać nowe umiejętności.

Podziękowania

W tym miejscu pragniemy złożyć najszczersze podziękowania tym, którzy są z nami od lat, wspierają zarówno finansowo, jak i ofiarując swój czas. Bez Was nie moglibyśmy zrobić tego wszystkiego, o czym piszemy powyżej.

Przed nami kolejne lata pracy na rzecz dzieci, młodzieży i ich rodzin, dynamicznego rozwoju i podejmowania kolejnych inicjatyw lokalnych i międzynarodowych. Zachęcamy zatem do dalszego wspierania i promocji naszych działań.
Źródło: Materiały nadesłane / Tekst: Dorota Prokopska-Oleniacz / Zdjęcia: Weronika Pietrasz