Dzisiaj jest: 28.3.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Powiatowo-Gminne obchody Święta Niepodległości w Brzozowie [FILM] [ZDJĘCIA]

Dodano: 4 lata temu
Redakcja poleca!
Powiatowo-Gminne obchody Święta Niepodległości w Brzozowie [FILM] [ZDJĘCIA]
fot.: Marek Wójcik

„Dzisiaj wielka jest rocznica - jedenasty listopada!… Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa(…)." L. Wiszniewski


Aby obejrzeć film w jakości HD prosimy kliknąć w kółko zębate - jakość - 1080p

11 listopada 1918 roku jest datą która na trwałe wyryła się na kartach historii narodu polskiego. Po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję - Polska odzyskała niepodległość. Ofiarność i wytrwałość Polek i Polaków sprawiła, że kraj powrócił na mapy polityczne Europy. Walka o suwerenność narodu polskiego naznaczona była ofiarą krwi, cierpienia i niewoli.

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które upamiętniają to, jakże ważkie dla Polski jako narodu i państwa wydarzenie, rozpoczęły się w Brzozowie od przemarszu pocztów sztandarowych do brzozowskiej Bazyliki Mniejszej w asyście orkiestry dętej Fire Band. Koncelebrowanej mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. prałat Franciszek Goch - proboszcz parafii pw. Przemienia Pańskiego w Brzozowie.

Podczas liturgii słowa, pierwsze czytanie odczytał, burmistrz Brzozowa - Szymon Stapiński. Wersety z pierwszego rozdziału Księgi Mądrości wyrażają prawdę o sprawiedliwości która jest podstawą życia. Przytoczone słowa, wybrzmiały wyjątkowo aktualnie w ten szczególny dla każdego Polaka dzień.

Okolicznościową homilię wygłosił zaś ks. Piotr Sobolak. Wikariusz brzozowskiej parafii mówił m.in. o dziejach narodu polskiego które są nierozerwalnie związane z Chrystusem i Maryją Panną Królową Polski. Przytoczył też bolesne wydarzenia historyczne, przywołując historię 13-letniego chłopca o imieniu Antoś, który jako uczeń II klasy gimnazjum stanął zbrojnie do walki o wolność naszej ojczyzny. Za miłość do kraju zapłacił najwyższą cenę - cenę życia. Pośmiertnie Marszałek Józef Piłsudski odznaczył go Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Jak skonstatował ks. Piotr, to wyróżnienie honorowe przysługuje każdemu dziecku które walczyło i ginęło za wolną Polskę.

Po zakończeniu tej części uroczystości m. in. samorządowcy, politycy, poczty sztandarowe, harcerze, mieszkańcy Brzozowa i ościennych miejscowości przemaszerowali ulicą Mickiewicza na plac przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przed siedzibą władz miasta i powiatu. Autorem monumentu jest krośnieński artysta-rzeźbiarz Maciej Syrek. Trzeba podkreślić, że popiersie tego wybitnego męża stanu, zostało uroczyście odsłonięte 3 września 2018 roku w 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tam wspólnie w poczuciu jedności i miłości do ojczyzny, wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Brzozowskiego Domu Kultury. Autorem Mazurka Dąbrowskiego, nazywanego Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech, jest polski polityk i pisarz Józef Wybicki. Jako hymn funkcjonuje od 1927 roku.


Po oficjalnym przywitaniu gości, burmistrz Brzozowa - Szymon Stapiński w przemówieniu które wygłosił z okazji Święta Niepodległości, podkreślił ofiarność przodków w walce o wolność, a także ważną rolę tradycji i kultury w tych trudnych dla narodu polskiego czasach. Następnie zabrał głos poseł na Sejm RP - Adam Śnieżek i proboszcz parafii pw. Przemienia Pańskiego w Brzozowie - ks. prałat Franciszek Goch - który odmówił modlitwę za Ojczyznę.

Po okolicznościowych przemówieniach wiązanki kwiatów u stóp pomnika złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych, młodzież szkolna oraz harcerze. Wyrażając tym samym hołd tym wszystkim patriotom którzy oddali swoje życie za Polskę na ołtarzu ojczyzny. Gminę Brzozów reprezentował burmistrz Brzozowa - Szymon Stapiński, jego zastępca - Przemysław Leń oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzozowie - Dorota Kamińska.

Powiatowo-Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości uwieńczyło odegranie Pieśni I Brygady Legionów Polskich.

Z okazji Święta Niepodległości 10-11 listopada br. na pływalni "Posejdon" w Brzozowie odbyła się 24-godzinna "Sztafeta Pływacka". Na starcie stanęło 62 uczestników w różnym wieku. Sztafetę zainaugurował punktualnie o godzinie 18.00 w niedzielę 10 listopada - Franciszek Kędra, który jako pierwszy popłynął dla Niepodległej. Każdy z uczestników maratonu miał za zadanie płynąć wyznaczonym torem w czasie zadeklarowanym przed startem. Podczas ubiegłorocznej edycji pływacy pokonali 66 kilometrów i 450 metrów. W tym roku pokonali dystans 65 kilometrów i 250 metrów. Wszyscy uczestnicy sztafety otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy, które wręczył Bogdan Dytko - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzozowie. Na koniec wszyscy obecni na pływalni odśpiewali Hymn Polski. Organizatorzy zapraszają za rok.