Dzisiaj jest: 7.8.2020, imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

9 mln zł. dotacji dla szpitala w Górnie [ZDJĘCIA]

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!
9 mln zł. dotacji dla szpitala w Górnie [ZDJĘCIA]

Pacjenci oddziału gruźlicy i chorób płuc szpitala powiatowego w Górnie będą mogli leczyć się w znacznie lepszych warunkach. Lecznica której organem prowadzącym jest Powiat Rzeszowski otrzymała ponad 9 mln zł dotacji celowej od premiera Mateusza Morawieckiego.

Umowę podpisano dzisiaj tj. 10.10.2019. w Urzędzie Wojewódzkim. Jej sygnatariuszami byli Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. Przyznana dotacja oznacza, że w przeciągu 2 lat nastąpi kompleksowa przebudowa pawilonu nr 3 oraz zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt medyczny dla oddziału gruźlicy i chorób płuc szpitala powiatowego w Górnie.

- Możemy się cieszyć, że kwota o którą wnioskowaliśmy została nam przyznana. Dziękuję za pomoc służbom pani wojewody oraz za wsparcie w tej sprawie przewodniczącemu Krzysztofowi Sobolewskiemu oraz europosłowi Stanisławowi Ożogowi. Podpisujemy dokument, który już mobilizuje nas do działania, aby w jak najszybszym czasie oddział gruźlicy i chorób płuc w Górnie został wyremontowany i świadczył usługi na jeszcze wyższym poziomie niż dotychczas. Jestem pewny że ta inwestycja będzie służyć społeczności całego Podkarpacia – powiedział Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Szpital w Górnie zajmuje się specjalistycznym leczeniem gruźlicy i chorób płuc już od kilkudziesięciu lat. Na koniec 2018 roku oddział dysponował 80 łóżkami do stałej hospitalizacji pacjentów. Dokładna wartość dotacji wynosi 9 224 162 zł zaś wkład Powiatu Rzeszowskiego to 2 306 042 zł co oznacza iż na inwestycję przeznaczono ponad 11 mln zł. Ma ona zostać zrealizowana w ciągu 2 lat.


- Bardzo się cieszę, że Starosta podjął inicjatywę i złożył stosowny wniosek. Umowa, którą podpisaliśmy jest bardzo ważna ponieważ ten oddział to jeden z kluczowych podmiotów, który zajmuje się osobami chorymi na gruźlicę. Wiemy, że to schorzenie, które było popularne w XIX wieku, niestety i teraz zaczyna święcić swoje triumfy, zwłaszcza w kontekście nawrotu zachorować za naszą wschodnią granicą. Zatem jest to inwestycja, która jest bardzo potrzebna. Liczę iż zostanie ona zrealizowana w terminie –mówi Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki.

Zakres rzeczowy inwestycji w umowie pn. Przebudowa pawilonu nr 3 Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc SPZZOZ ,,Sanatorium” w Górnie z wyposażeniem oraz budowa budynku urządzeń technicznych dla gazów medycznych” obejmuje kompleksową przebudowę pawilonu nr 3 wybudowanego w 1945 roku o pow. 994,5 m2, budowę budynku gazów medycznych i zakup sprzętu medycznego dla Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc w SP ZZOZ „Sanatorium”. Pieniądze zostaną przekazane w dwóch transzach 2019 rok – 3 217 752,00 zł, 2020 rok – 6 006 410,00 zł.
Źródło: Materiały nadesłane / Woj. Fot. Archiwum Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie
Komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia!
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.