Dzisiaj jest: 22.2.2020, imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora

W czasie wakacji zatrzymano więcej nietrzeźwych kierowców niż rok temu

Dodano: 5 miesięcy temu
Redakcja poleca!
W czasie wakacji zatrzymano więcej nietrzeźwych kierowców niż rok temu
fot.: zdjęcie ilustracyjne, pixabay

Podczas tegorocznych wakacji policja zatrzymała o 1215 nietrzeźwych kierowców więcej niż w roku ubiegłym. Dniem tygodnia, w którym Polacy najchętniej siadali za kierownicę pod wpływem alkoholu, była niedziela.

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej. W Polsce, z winy nietrzeźwego użytkownika drogi ginie statystycznie jedna osoba dziennie, a dziewięć osób zostaje rannych. Jeśli na naszych drogach zacznie przybywać kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu, liczba ich ofiar również może być większa.

Wakacje 2019 z większą liczbą nietrzeźwych kierowców

Od 2016 r. do 2018 r. policja zanotowała spadek liczby zatrzymanych w sezonie wakacyjnym nietrzeźwych kierowców. Bilans tegorocznego lata nie wygląda jednak optymistycznie. W okresie od 21 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. zatrzymano o 7% więcej osób prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu niż w tym samym okresie roku ubiegłego.
 
Nietrzeźwi kierowcy zatrzymani podczas wakacji.

W soboty i niedziele częściej jeździmy po alkoholu


Najwięcej kierowców będących pod wpływem alkoholu zatrzymywano w ostatnich dniach tygodnia: niedziele (19,4%) i soboty (18,7%). W dni wolne od pracy częściej organizowane są spotkania towarzyskie, podczas których spożywany jest alkohol, co może przekładać się na liczbę osób nietrzeźwych wsiadających za kierownicę swojego samochodu.

W który dzień tygodnia zatrzymano najwięcej nietrzeźwych kierowców.

Ofiary śmiertelne wypadków w wakacje 2019 r.

Nietrzeźwi użytkownicy dróg powodują każdego roku około 3 tys. wypadków drogowych. Podczas letnich miesięcy, kiedy na drogach jest wzmożony ruch, dochodzi do nich częściej niż w okresie zimowym. 

W czasie tegorocznych wakacji policja odnotowała 582 wypadki śmiertelne. Najbardziej niebezpiecznym województwem okazało się być mazowieckie (94 wypadki). Najmniej takich zdarzeń odnotowano natomiast w woj. lubuskim (12).
 
Ofiary śmiertelne wypadków w wakacje.

Co grozi za kierowanie pojazdem po alkoholu?

W Polsce, kierowca który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, popełnia wykroczenie lub przestępstwo. Za taki czyn, w najlepszym wypadku zostanie ukarany karą grzywny (od 50 zł do 5000 zł), a w najgorszym trafi do aresztu lub więzienia
i otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów.

Bardziej rygorystyczne kary przewidziano w stosunku do nietrzeźwych kierowców, którzy powodują kolizję lub wypadek drogowy.

- Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania z polisy OC – mówi Urszula Pazio – Hrapkowicz, dyrektor operacyjny Rankomat. - Kierowca, który jest sprawcą kolizji lub wypadku musi więc zapłacić za wszystkie szkody z własnej kieszeni – dodaje.

Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu grozi również od 2 do 12 lat więzienia bez możliwości warunkowego zawieszenia kary, wysoka grzywna, a także odebranie prawa jazdy na co najmniej 3 lata.

Rankomat jest największą polską porównywarką ubezpieczeń (samochodu, mieszkania, podróży oraz na życie), produktów finansowych (kredyty, chwilówki, lokaty) oraz ofert telekomunikacyjnych. Badania świadomości marki pokazują, że kojarzy ją 79% internautów. Dzięki temu Rankomat.pl jest jednocześnie najbardziej rozpoznawalną firmą w kategorii porównywarek ubezpieczeń.
Źródło: Materiały nadesłane
Komentarze
  • Najtaniej w aplikacji
    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
    Michał / 2019-09-11 14:00 8 [+] 20 [-] Zgłoś Dodaj odpowiedź
Dodaj komentarz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Jesteś świadkiem wypadku? Chcesz nas o czymś poinformować? Wyślij wiadomość za pomocą Facebooka, napisz na adres e-mail: redakcja@infopodkarpacie.pl lub zadzwoń pod numer 503 337 377.