Dzisiaj jest: 22.7.2024, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Nowoczesne kino coraz bliżej [ZDJĘCIA]

Dodano: 5 lat temu
Redakcja poleca!
Nowoczesne kino coraz bliżej [ZDJĘCIA]

12 czerwca w Stróżach Małych miało miejsce przekazanie placu budowy na wykonanie robót wykończeniowych oraz zagospodarowanie terenu Wiejskiego Domu Kultury, w którym docelowo powstanie Multimedialne Centrum Edukacyjno-Kulturowe.

– Wykonawca w pierwszym etapie odpowiedzialny jest za wykonanie prac wykończeniowych sali wielofunkcyjnej oraz zewnętrznej bryły budynku, założenie klimatyzacji i monitoringu – tłumaczy Łukasz Mendyka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji w Urzędzie Gminy w Sanoku. – Ponadto w ramach zagospodarowania terenu wykonana zostanie niwelacja terenu, wybudowane dojścia i dojazdy, place postojowe i rekreacyjne oraz ogrodzenie. Całość zostanie uzupełniona poprzez nasadzenia, dostawę innowacyjnych elementów małej architektury oraz elementów infrastruktury służących zarówno do aktywnego spędzania czasu, jak i wypoczynku.

Do końca listopada 2020 roku w pomieszczeniu Wiejskiego Domu Kultury w Stróżach Małych powstanie pierwsze na Podkarpaciu i drugie w Polsce innowacyjne miejsce edukacyjne z salą kinową, służące do projekcji filmów w przestrzeni 360°, w którym ekran otoczy widzów z każdej strony. Centrum będzie wyposażone w urządzenie stereoskopowe i multimedialne oraz w ogród sensoryczny usytuowany wokół budynku.

Koszt całkowity inwestycji wynosi ok. 963 tys. zł, z czego prawie 489 tys. zł stanowi dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


– W nowoczesnym Centrum Edukacyjno-Kulturowym w Stróżach Małych będzie zainstalowana dmuchana kopuła sferyczna pełniąca funkcję planetarium oraz kina sferycznego, wyposażona w projektor i leżaki – mówi Anna Hałas, wójt gminy Sanok.
– Osoby chętne będą mogły także skorzystać z urządzenia stereoskopowego przeznaczonego do oglądania treści edukacyjnych z zakresu astronomii w technologii 3D.

Wsparcie finansowe na utworzenie Multimedialnego Centrum Edukacyjno-Kulturowego wraz z wyposażeniem na bazie Wiejskiego Domu Kultury w Stróżach Małych zostało przyznane w ramach operacji na „Inwestycje w obiekty pełniące funkcję kulturalne” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Źródło: GS